בדיקת פוליגרף לעובדים שלכם: מה אומר החוק?

בדיקת פוליגרף לעובדים שלכם: מה אומר החוק?
5 (100%) 6 vote[s]

הצורך בבדיקת פוליגרף מתעורר כאשר מקום עבודה מחליט לבצע מבחני מיון לעובדים חדשים. למעשה, באמצעות בדיקת פוליגרף יכול מקום העבודה לוודא את אמינותו של העובד ולראות שאכן העובד ללא עבר פלילי או בעייתי (וכך גם לשלול מקרים של בעיות שיכרות, סמים, הימורים וכו'). מעבר לכך, מקום עבודה יכול גם לדרוש בדיקת פוליגרף, על מנת לראות שהעובד אכן מעוניין בתפקיד המוצע לו ולא בא רק כדי לרגל ולדלות מידע עסקי עבור המתחרים.

בדיקות פוליגרף יכולות להתבצע לא רק בשלבים התחלתיים (מועמדים חדשים לעבודה), אלא גם במקרים בהם העובד כבר התקבל לעבודה. באמצעות הבדיקה, יוכל המעסיק, להפריך או לאשש חשד שיש לו לגבי העובד שקשור לעבירה שביצע או להפרת אמונים.

לסרב או לעבור בדיקת פוליגרף

במידה ואתם נדרשים לעבור בדיקת פוליגרף ולפני שאתם מחליטים לסרב לה או לעבור אותה, מומלץ ורצוי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום דיני עבודה. זאת על מנת שתוכלו יחד, לבחון את נסיבות האירועים שהובילו את המעסיק לבקש מכם לעבור את הבדיקה. עניין הבדיקה מאוד משמעותי, בגלל שמדובר בפועל על בדיקה שיכולה להשאיר "כתם" על היושר שלכם ורק מי שבקיא בתחום, יידע במקרה ויהיה בכך צורך, איך לייצג אתכם בבית המשפט, בצורה הכי טובה.

האם ניתן לכפות או לדרוש מהעובד לבצע בדיקת פוליגרף גם אם הוא לא מעוניין בכך?

החוק בישראל, אוסר על המעסיק לחייב לבצע בדיקת פוליגרף לעובד, גם אם כאשר התקבל לעבודה חתם שיבצע בדיקה כזו במידת הצורך. בדיקת פוליגרף לעובד תתבצע רק באישור העובד בלבד, אבל כמובן שכל מקרה לגופו ובמידת הצורך ניתן לפנות בבקשה לבית המשפט לביצוע בדיקת פוליגרף לעובד.

במידה והעובד הסכים לבצע בדיקת פוליגרף וחתם מראש בכתב שהוא מקבל את תוצאותיה,  רק אז ניתן להשתמש בתוצאות הבדיקה בבית משפט. על כל מקרה בית המשפט יכול להחליט אם לקבל את הראיה או שלא.בדיקת פוליגרף לעובד בחברה

לשאלות נפוצות בנושא בדיקת פוליגרף לחץ כאן.

עברתם בדיקת פוליגרף ויצאתם דוברי שקר – מה עושים?

אמינות ותוצאות הבדיקה עדיין לא מוכחות חד משמעית לכאן או לכאן. כך, שהמעסיק לא צריך להסתמך רק על תוצאות הבדיקה בלבד, אלא גם על נתונים נוספים. מעבר לכך, במקרים מסוימים, ניתן גם להביא אישורים רפואיים המעידים על הזעת יתר, נטייה להתרגשות, לחץ דם וכו', ואז סביר להניח, שבית הדין עשוי לקבל את הטענות יחד עם הממצאים הרפואיים ולשלול את תוצאות הבדיקה. את התהליך מומלץ לבצע בשיתוף עם עורך דין המתמחה בתחום.

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט