האם בדיקת פוליגרף בהליך פלילי קבילה בבית המשפט?

האם בדיקת פוליגרף בהליך פלילי קבילה בבית המשפט?
4.6 (92.67%) 30 vote[s]

המשפט הפלילי עושה שימוש רב בבדיקות מכשיר הפוליגרף למטרות שונות, בדיוק כמו שמשתמשים בהן גם בתחום האזרחי ולא למטרות של הליכים משפטיים בהכרח. קיימת איזו הנחה שאנחנו יכולים לבדוק אמת ושקר בצורה מוחלטת בעזרת הפוליגרף, אולם מתברר שעל פוליגרף אפשר גם להערים וחלק מהתוצאות אינן חד משמעיות.

זאת הסיבה העיקרית לכך שבדיקת פוליגרף אינה קבילה בדרך כלל בבית המשפט. אמינותו מוטלת בספק לעתים וכנראה שרק עצם העבודה להיבדק במכשיר היא זאת שעומדת לזכות הנבדק בהליכים הפליליים בדרך כלל. זהו הערך האמיתי של הבדיקה במכשיר לפי כל עו"ד פלילי שמכיר היטב את היכולות האמיתיות שלו.

פופולריות אינה שווה לאמינות

אופן שאילת השאלות בנוגע לנחקרים הוא זה שקובע בסופו של דבר אם מדובר בבדיקה שתקבע גורלות. ניסוח השאלה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים מחויבת המציאות, אבל כאשר הבדיקות בפוליגרף הן מגמתיות לעתים ולא נערכות על ידי המשטרה אלא על ידי גורמים פרטיים, סביר להניח שחלק מהשאלות לא ישקפו את כל המידע שנחוץ כדי לקבוע חפות או אשמה. זאת גם הסיבה שבגללה עדיף לפעמים לא להגיע לכדי בדיקת פוליגרף, כאשר ברור שהוא לא יוכל לתת את המידע הנחוץ באמת בזמן החקירה. בעיני עו"ד פלילי, הפוליגרף נשאר בגדר מכשיר שנותן כיוון כללי ומשמש להתרשמות מהנחקר או הנאשם, בנוגע לתגובותיו הפיזיות ולהתנהגותו בזמן שהוא שומע שאלות מפורשות. התגובה הרגשית והפיזית שלו יגידו לפעמים הרבה יותר מאשר המענה המילולי והמחט הרושמת את תנודות המדידה.

בדיקות פוליגרף לחקר האמת

נבדק מחובר לחיישנים של מכשיר הפוליגרף שבודק את הפרשת הזיעה, דפיקות הלב, ולחץ הדם. שואלים אותו אך ורק שהתשובות עליהן הן כן או לא, לא תשובות מעבר לכך, ויש אנשים שאינם מגיבים טוב ללחץ הזה ולכן המכשיר לא תמיד נותן תמונה אמיתית ומדויקת של כל מה שקורה לנחקר בגלל הפרשה, אלא בגלל הלחץ של המעמד החשוב. אנשים שמיומנים בשליטה בעצמם מוכרים לעורכי דין פליליים רבים כאנשים שיכולים גם לשלוט בתגובות שלהם למכשיר, ובכך לרמות את הפוליגרף. ניתוח התשובות של הנחקר מתבצע אחר כך, לאחר ששואלים את כל השאלות כשחלקן הן סתמיות ומיועדות מדי פעם "לאפס" את מדד האמת והשקר ולראות היכן אתם עומדים מבחינת תגובות הגוף.

מאמר מומלץ: בדיקת מהימנות למגויסים באמצעות פוליגרף

 

מתי בכל זאת להשתמש בו?

גם אם בבית המשפט לא יקבלו זאת אם יוגשו על ידי עו"ד פלילי, עדיין ממצאי פוליגרף יכולים לשקף מידה מסוימת של כנות ורצון להוכיח שקיפות שאינה סתירה כל עבירה. כאשר המשטרה חוקרת גרסה מול גרסה היא יכולה לקבל מושג מסוים על הגרסאות, אבל ללא ממצאים תומכים לא יוכלו להישען על הפוליגרף. עו"ד פלילי לא יוכל להשתמש בבית המשפט בדקיה שמנקה את מרשו מכל חשד, אבל אם מרשו יסרב לכך הרי שבית המשפט יתחשב בכך בכל זאת בתוך מכלול המידע והנתונים.

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט