האם הביטוח יכול לחייב בדיקת פוליגרף?

האם הביטוח יכול לחייב בדיקת פוליגרף?
4.8 (95%) 4 vote[s]

בדיקת הפוליגרף הינה בדיקה שיש לה יכולת לאבחן האם אדם מסוים אומר דברי אמת או שקר. מדובר על מערכת טכנולוגית שיש לה כמה חיישנים המחוברים לגופו של הנשאל על מנת לחזות על בסיס תופעות פיזיולוגיות האם הנשאל עונה אמת או שקר על שאלות מסוימות. כיום ידוע בספרות המקצועית והרפואית שבגוף מתרחשות תגובות טבעיות שלרוב אין לבני האדם שליטה עליהן ושילוב שלהן יכול להעיד על כך שאדם משקר ובשל כך שרוי במצוקה כלשהי.

בדיקות הפוליגרף נמצאות בשימוש נרחב במגוון תחומים. ראשית כמובן תחום המשפט – שם נבדקים חשודים בביצוע פעולות פליליות על מנת לגבש את הדעות או ההחלטות בנוגע אליו. תחום נוסף שיש בו כיום ממשק עם בדיקות פוליגרף הוא תחום הביטוח. על מנת להימנע מתביעות שווא או הונאות ביטוח – מבקשות חברות הביטוח מהתובעים או הנתבעים לעבור בדיקות פוליגרף וכך להעריך האם מדובר בתביעה או עניין מוצדקים או שיש כאן ניסיון להונאה וקבלת כספים או זכויות שלא בדרך הישר.

מאמר מומלץ: איך להתכונן לבדיקת פוליגרף?

בדיקת פוליגרף כחלק מחקירת ביטוח

נבדק בדיקת פוליגרף

מצד אחד – על מנת לאמת או להפריך עובדות המופיעות בתביעת ביטוח זו או אחרת יכולה חברת הביטוח לחייב את הנוגעים בדבר לעבור בדיקת פוליגרף על מנת להעריך לאן נושבת הרוח ומה האמת באותה התביעה. יחד עם זאת רשאי אדם לסרב, שכן בדיקת הפוליגרף נחשבת לפולשנית ואין אפשרות לכפות אותה על אף אחד. גם במידה ואדם מסכים לעבור בדיקת פוליגרף – עליו לחתום על טופס שבו הוא מצהיר שהוא מבצע את הבדיקה מרצונו ולא מופעלים עליו לחץ או כפייה כלשהם. כך שבעצם – בידיו הדבר.

יחד עם זאת יכולה חברת הביטוח להתנות את המשך הטיפול בתביעה במתן חוות דעת מקצועית של מפעיל בדיקות פוליגרף, כך שמי שמעורב באותה הבדיקה יבין שבמידה והוא דובר אמת ואין לו מה להסתיר – סבירות גבוהה שהבדיקה לא תיתן שום תוצאות מפלילות מבחינתו אלא תחזק את הצד שלו ואת הגרסה שלו בנושא שבו דנה אותה התביעה.

10% הנחה למזמינים בדיקת פוליגרף דרך האתר

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט