הפוליגרף: מי לא ניתן לבדיקה? זוית אחרת

הפוליגרף: מי לא ניתן לבדיקה? זוית אחרת
4.7 (94%) 20 vote[s]

רבים שואלים האם ניתן לבדוק נושא זה או אחר בפוליגרף? האם ניתן לבדוק אדם זה או אחר? האם ניתן "לעבוד" על מכשיר פוליגרף ולגרום להיפוּך תוצאה?

ראשית, יש לדעת שעל מנת לבצע בדיקות פוליגרף תקפות ומקצועיות יש להקפיד על מספר דברים חשובים עליהם מקפידים כל בודקי מכון מודן.

אחד הדברים הבסיסיים הוא: "לדעת את מי לא לבדוק".

אז מי נחשב לא כשיר לפוליגרף?

תרופות נרקוטיות - מודן פוליגרף

ניתן למנות בראש ובראשונה את כל מי שבהגדרה המשפטית והנפשית נכללים תחת ההבחנה ש"בוחן המציאות וכושר השיפוט שלהם לקויים", וביניהם הסכיזופרנים והפסיכופטים.

אלה שאינם מבחינים בין טוב לרע, למותר ולאסור, ואינם יודעים מה מציאות ומה דמיון. במקרים הקיצוניים של הסכיזופרנים ידועים המקרים של הזיות קשות דהיינו אשליה מאד קיצונית היכולה להתבטא אף בקולות הנשמעים לאדם מ"כוח" שקורא לו לעשות דבר איום כמו להתאבד, לרצוח, לחצות כביש בתוך תנועה סואנת וכו' ובמקרים הקלים יותר לא להבחין באיסורי אלימות פיזית ובוודאי מילולית היכולים מחד להיות בניגוד לחוק אך מאידך לא ניתן להעמיד אדם זה לדין בגין מחלתו/אבחנתו הפתלוגית. בודק שאינו ער לכך ופועל מתוך ראיה עסקית בלבד חוטא לעצמו, למציאות ולכלי העבודה- הפוליגרף ובמיוחד לארגון עבורו ניתן השירות.

אנשים בקטגוריה זו יכולים לבצע פשע ובבדיקת הפוליגרף אם תתבצע להם עלולים לצאת כדוברי אמת משום העיוות הבריאותי/פתולוגי שקיים אצלם.

קבוצה אחרת היא קבוצת האנשים בעלי מגבלות רפואיות אחרות כמו בעלי קוצב לב וחולים סופניים.
מאחר ואחד הפרמטרים החשובים בזמן בדיקת פוליגרף הוא לחץ הדם. ובבדיקה נקלטים השינויים השונים בצורת הרישום של לחץ הדם הרי שלאנשים בעלי קוצב המונע על ידי סוללה חשמלית השינויים מצטמצמים מאד ואף לא מופיעים כלל, דבר הגורם לחוסר אינפורמציה פיזיולוגית חיונית להסקת המסקנה הסופית.

עבודת פעולתו של הלב בהשראה חשמלית קבועה משבשת גם את מערכת ההזעה של הגוף וגורמת לחוסר נוסף חשוב של אינפורמציה פיזיולוגית.
מכאן שיש להימנע מלבצע כל בדיקה- במכון מודן מקפידים על כך.

קבוצה נוספת היא קבוצת צרכני הסמים למיניהם ובמיוחד המכורים לסם והנמצאים תחת השפעתו המתמדת.
הסם כמוהו ככדור וליום או אקמול מחלישים את רמת העוררות של מערכת העצבים. פעולתם על העצבים מחלישה את "כושר" העברת המידע של המערכת ובתוך כך נגרמת כביכול החלשה של הכאב.
מבחינת בדיקת הפוליגרף החלשות מערכת התגובות מצמצמת את רמת הרישום הגרפי ובכך שוב מורידה את סימני האינפורמציה החיונית לקבלת מסקנה, ואולם בל ניטעה, אין באמור ולו בדרך רמיזה שניתן בדרך זו לגרום להטיית תוצאת הבדיקה ולכל היותר יש בזה כדי לצמצם הנתונים האמורים להתקבל במצב נורמלי ורגיל. בודק מקצועי יודע להבחין במצב ומוצא לו מענה מקצועי מיידי. במקרים קשים יש להימנע מבצוע הבדיקה ולחילופין לדחותה במספר שעות. ברור כי לכל סוג סם יש מידת השפעה אחרת הן בעוצמה והן באורך ההשפעה ומכאן נגזר גם אופן ההתייחסות של הבודק וזמן ההמתנה.

ומה לגבי בדיקת קטינים?

כן יש להתייחס בזהירות רבה במיוחד בבדיקת קטינים, בעלי דמיון ופנטזיות שונות.
מקובל לחשוב כי לא ניתן לבדוק ילדים/קטינים. ישנן גישות שונות בנושא שכל אחת חותכת בגיל אחר כמותר וככשיר לבדיקה. הניסיון בעולם ובארץ מוכיח כי לגיל השפעה חשובה, אך לא בלעדית, בקביעת כשרותו של הילד לעמוד בבדיקת פוליגרף ולספק נתונים אמיתיים במהלכה. כמו כן, חשוב לדעת מהי מטרת הבדיקה או בעקבות איזה אירוע מתבקשת הבדיקה.
הבעיה מתמקדת ביכולת המנטלית של הילד לראות אל נכון את ההתרחשות תוך עירוב כמה שפחות רגשות ואינטרפטציות לתופעות או אירועים שונים. ילדים נוטים להעצים את הנצפה שהרי ברור לכל שלא כל תנועת עלים בחוץ מצביעה על רוח עזה הנושבת ועל מזג אוויר סגרירי המתרגש ובא.
ישנם ילדים בני 12-14 שהם בוגרים נפשית ומנטלית יותר מאשר בוגרים בני 17-19 שאינם נמנים על אף אחת מן הקבוצות שהזכרתי כאן, ואלה יכולים להיות בדיקים יותר מהבוגרים. מנהלי משאבי אנוש, קבטי"ם

וכמובן הבודק שיתנו דעתם על כל אלה יחסכו טעויות רבות.

גרף תוצאות בדיקת פוליגרףהאם בדיקת האוכלוסיות האלו תניב תוצאות אמינות?

מהאמור לעיל משתמע כי בדיקת מי מאלו עלולה להביא לתוצאה שגויה. כן משתמע כי על הבודק להיות מקצועי, מחובר להתפתחויות בתחום, עוקב אחר מחקרים ופרסומים הנוגעים לפוליגרף, משתתף בפורומים או גופים היכולים לתת לו משוב על עבודתו, לקבל תמיכה מקצועית נדרשת מקולגות לתחום, להיות ערני הן מבחינה פיזיולוגית בבדיקה כדי להבחין בכל תופעה רישומית פיזיולוגית או אחרת חריגה ולהיות בעל הידע המתאים להבין כל אלה. לבודקי מכון מודן הידע המקצועי והאתי הדרוש להימנע או להתגבר על כל בעיה מסוג זה.

האפשרות להתעלמות מהאמור עלולה לפגוע גם במעמדו ותקפותו של הפוליגרף וגם לאובדן כלי עזר טוב למשתמשים ולעוד רבים אחרים ובתחומים מגוונים.

יש להדגיש שוב כי הפוליגרף אינו 100 אחוז, אך הוא בוודאי אחד הכלים היותר מדויקים והיותר טובים, אולי הטוב ביותר הקיים, לבדיקת אירועים שונים בחיינו על ידי חיבור הגוף למכשיר אבחוני של אמת ושקר. יתרונותיו עצומים, הסיוע שהוא יכול לתת לכל קב"ט, מנהל, בעל עסק או חברה בבדיקת עובדים בקבלה לעבודה, בבדיקות מהימנות תקופתיות של עובדים בתפקידים רגישים של מידע, כספים והחלטות וכן יכולת השפעה על מעמד החברה או הארגון וכל זאת בבדיקה מהירה של אירועים חריגים של גניבות, פגיעה ברכוש, עניני אישות וכל שאר תחומי החיים כמעט ללא יוצא מן הכלל, הם מועילים וטובים אך חסרונותיו צומחים ומתפתחים אי שם במי שמפעיל אותו ברשלנות.

בודק מקצועי וכשיר יודע להבחין הן בשיחה המקדימה והן בשלביה הראשונים והמיידיים של הבדיקה במרבית המקרים שהוזכרו ואולם חוסר הכשרה מתאימה יכול לגרום לביצוע בדיקה בלתי תקפה.

בעת האחרונה מפותחות תוכנות ממוחשבות לבדיקות אמינות עובדים, תוכנות אלה הנותנות צפי עתידי להתנהגותו ומועדותו של עובד יכולות בהחלט לשמש תחליף בחלק מן המקרים הבלתי בדיקים (במקרים הבדיקים בוודאי) למכשיר הפוליגרף.

תוכנות אלה פועלות/בוחנות את עברו של הנבדק על ידי בחינה ממוחשבת הנמשכת כעשרים דקות ובה שאלות רבות המשתקללות לציון בפרמטרים שונים וביניהם גניבה, שוחד, אמינות, לויאליות, סמים והימורים וכן בפרמטרים פסיכולוגיים אחרים הנותנים כלי תומך החלטה לגבי התנהגות הנבדק במצבים שונים שיקלע אליהם במהלך עבודת

עברתי פוליגרף בעבודה ללא הסכמתי ויצאתי דובר שקר, האם קביל?

לא משנה התוצאה, בכל הקשור לקבילות בדיקת הפוליגרך הרי שמשקללה הוא כל עוד לא הסכימו הצדדים במפורש, ובתנאי שישמשו כראיה בבדיקות אלה בבית משפט, הרי שאין לראות בתוצאות הבדיקה ראיה חד משמעית ומומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה .

לפרטים נוספים בקרו באתר: http://www.modan-s.co.il/

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט