השפעת סמים על בדיקת פוליגרף

השפעת סמים על בדיקת פוליגרף
5 (100%) 5 vote[s]

בדיקת פוליגרף היא בדיקה המבוססת על בחינת סממנים ביולוגיים כפי שהם באים לידי ביטוי על גבי העור של הנבדק, על מנת לבחון לכאורה האם הנבדק דובר אמת או שקר. ההנחה, שהוכחה כנכונה פעמים רבות, היא שכאשר אנו דוברים שקר, במיוחד במעמד בו אנו מודעים לכך שבוחנים אותנו בצורה קפדנית, אנו צפויים להראות סימנים שיעידו על כך שאנו משקרים. כך למשל, עלייה בקצב הדופק, עלייה ברמת הלחות של העור כתוצאה מהזעה מוגברת וכדומה, הן תגובות ביולוגיות טבעיות ומובנות בנו, ואשר מושפעות מהאינטראקציה החברתית שלנו.

על הנבדק להיות במצב מפוכח לחלוטין

אחרי שמבינים את זה, די ברור מדוע השפעת סמים על בדיקת פוליגרף היא סוגיה חשובה ומרכזית בעולם זה. אחד התנאים המרכזיים לעריכת בדיקת פוליגרף הוא שהנבדק נמצא במצב מפוכח לחלוטין, אינו תחת השפעה של חומרים ממכרים או כל חומר אחר, ומודע לחלוטין למעמד הבדיקה, לחשיבות שלה ולהשלכות שלה. אדם הנמצא תחת השפעת סמים עשוי להיות במצב תודעתי שמאפשר לו להיות אדיש לבדיקה ולהשלכות שלה, גם אם הוא עצמו נמצא במצב פגיע מאוד כנאשם או כחשוד בדבר עבירה.

גרף פוליגרף מבדיקה

האמת על הקשר בין סמים ובין בדיקת פוליגרף, כפי שהוכחה במחקרים רבים

כמו כן, סמים רבים יכולים להוביל לשורה של תגובות ביולוגיות בגוף, ובהן גם האצה או האטה של קצב הדופק, הגברת רמת ההזעה בגוף וכדומה, ואלו יכולים לשבש מאוד את תהליך בדיקת פוליגרף ואת התוצאות שתתקבלנה. בדיקת פוליגרף היא בדיקה רגישה מאוד המודדת שינויים זעירים בביולוגיה של הגוף, ולכן מרווח הטעות האפשרי הוא קטן למדי. השפעת סמים על בדיקת פוליגרף הוא עניין די ברור לכל הדיוט, ויחד עם זאת לאורך השנים נערכו מחקרים רבים המוכיחים שוב ושוב שאדם תחת השפעת סמים אינו כשיר לעמוד בבדיקת פוליגרף, ושכל תוצאה שתתקבל אינה יכולה להתקבל כראיה בבית משפט, או בכלל כראיה למשהו.

לפני בדיקת פוליגרף – בדיקת סמים ואלכוהול

בהתאם לכך, לפני כל בדיקת פוליגרף ישנה חשיבות רבה לערוך בדיקת דם לנבדק, על מנת שהוא אינו נמצא תחת השפעה של סמים או של אלכוהול. תחת הכותרת של השפעת סמים על בדיקת פוליגרף אפשר להכניס גם חומרים שנחשבים כתרופות לכל דבר ועניין, ולאו דווקא לסמים ממכרים או שמחוץ לחוק, ויכולים להיות אסורים לשימוש לפני בדיקת פוליגרף. כך למשל, ישנן תרופות הגורמות לנו להפחתה משמעותית בקצב הדופק, או לחילופין תרופות המיועדות להפחית את רמת ההזעה שלנו.

החשיבות של בדיקה מקדימה לטובת מהימנות התוצאות

על אף שמכשיר הפוליגרף יזהה שינויים ביולוגיים גם בתנאים אלה, בפועל לא ניתן לבחון את השפעת התרופה או הסם הממכר על הגוף בכל רגע נתון, ולקזז אותו מתוצאות הבדיקה. פעמים רבות, בדיקות פוליגרף שנערכו ללא בדיקת נוכחות של סמים או אלכוהול בדמו של הנבדק, הן בדיקות שאינן כשירות ואינן מתקבלות כראיות בבית משפט.

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט