כיצד עובד מכשיר פוליגרף?

כיצד עובד מכשיר פוליגרף?
4.8 (96%) 5 vote[s]

אנחנו מרבים לשמוע על מכשיר הפוליגרף – בעיקר בסדרות טלוויזיה אך גם בחיים. ידוע לנו שבחקירות משטרה משתמשים לפעמים בפוליגרף, וכי שופט עשוי לדרוש לשלוח נאשם לבדיקה כזאת אם אינו משתכנע בכנותו של האדם העומד למשפט. אך מה זה בעצם פוליגרף? כיצד פועל המכשיר והאומנם ביכולתו לזהות מתי אדם דובר אמת ומתי הוא משקר?

כיצד נערכת הבדיקה מבחינה טכנולוגית?

משמעות השם פוליגראף ("polygraph") היא "רישום של סימנים". הכוונה לרישום הסימנים המתקבלים באמצעות התגובות הפיזיולוגיות של הנחקר.

הבדיקה נעשית באופן זה: 4 עד 6 חיישנים מוצמדים לגופו של הנחקר, קצת בדומה לבדיקות א.ק.ג, ואלה מאותתים את הסימנים שלהם ברצף על גבי סליל נייר מתנועע. לחזה הנבדק מוצמדים גלאי נשימת חזה וגלאי נשימת סרעפת, שבודקים את קצב נשימתו של הנבדק; ליד ימין מוצמד גלאי הבודק את השינויים בלחץ הדם ובדופק; גלאי המוצמד ליד שמאל בודק את מידת ההזעה. לפעמים בודק המכשיר גם את תנועות הידיים והרגליים.

בתחילת הבדיקה נשאל הנבדק כמה שאלות פשוטות, כדי לבסס את הנורמה של הסימנים שהוא משדר. עכשיו מתחילים לשאול את השאלות המשמעותיות, כאשר תשובות הנבדק ותגובותיו הפיזיולוגיות נרשמות על גבי מסך המחשב.

תוך כדי הבדיקה וגם לאחריה הבוחן יכול להתבונן בגרף שעל מסך המחשב ולבחון אם יש סימנים המשתנים באופן משמעותי בשאלה זו או אחרת. שינוי משמעותי יכול להתבטא בדפיקות לב מואצות, בעלייה בלחץ הדם, בהזעה מוגברת – כל אלה מרמזים על כך שהנבדק משקר.

תהליך הבדיקה

מכשיר פוליגרף בבדיקה

יש לזכור, כי תוצאות הבדיקה אינן נקבעות על ידי המכשיר בלבד. אין זו מכונת פלאים, שלחיצה עליה תביא לגילוי האמת. מדובר בתהליך מורכב ומסובך, ולא תמיד מדויק. עוד לפני הבדיקה הבוחן מקבל סקירה כללית, מעין חומר רקע שיאפשר לו להכיר את העובדות היסודיות במקרה שלפניו. עם תחילת התהליך, על הבוחן להסביר לנבדק מה הוא עומד לעשות, בדיוק כמו שרופא מסביר לחולה מה עומד לקרות לו לפני ניתוח.

בזמן הבדיקה, הבוחן מקריא את השאלות לנבדק בצורה ברורה וחוזר עליהן כמה פעמים. השאלות צריכות להיות מנוסחות בבהירות, קצרות, וכאלה שהתשובה עליהן תהיה אך ורק כן או לא. התהליך לרוב נמשך בין שעה לשלוש שעות, תלוי בהתנהלות הבדיקה ובגורמים אחרים.

כישלון בבדיקת פוליגרף עקב התרגשות למרות שהנבדק דובר אמת

אנשים שהתגובות הפיזיולוגיות הרגילות שלהם הן קיצוניות יותר, עלולים להיכשל במבחן הפוליגרף גם אם הם דוברים אמת, למשל: אנשים הסובלים מחרדה או נתונים למצבי לחץ בחייהם הפרטיים, עלולים להראות תגובות פיזיולוגיות דומות לאלה שמופיעות לנוכח שקרים; אנשים היסטריים, המגיבים בקריאות בהלה למראה עכבר או ג'וק, עשויים להגיב בפאניקה לעצם הבדיקה במכשיר; גם אדם דובר אמת, ש"נעלב" מהחשיפה לבדיקה, יגלה תגובות פיזיולוגיות של חרדה וכעס, שדומות לאלה שמתעוררות כאשר משקרים. בכדי לצמצם מקרים כאלו הבודק מסביר לנבדק את כל התהליך מרגיע אותו ולפני הבדיקה מבצע בדיקת כיול של תגובות הנבדק כדי לקבוע את רמת תגובותיו במצב רגיל. כך ניתן למנוע את השפעת ההפרעות החיצוניות והשפעתן על תוצאות הבדיקה.

מידע נוסף על הסבר לנבדק לפני בדיקת פוליגרף

מה אחוז הדיוק של הבדיקות

שלא כמו מכונות הפוליגרף בתקופות קודמות, הפוליגרף המודרני מתבסס על מערכות מחשבים, שמסוגלים לבצע אנליזה לנתונים המתקבלים תוך כדי הבדיקה. חישובים אלה מספקים תשובות ברמה גבוהה של אמינות ודיוק.

עם זאת יש לזכור, שאת התוצאה הסופית יקבע הבודק, ולא המכונה או המחשב. כאשר בוחן מיומן משתמש בבדיקת הפוליגרף, הוא או היא מסוגלים לגלות שקרים במידה רבה של מהימנות. עם זאת, הפרספקטיבה של הבודקים חייבת להיות אובייקטיבית ומאחר שאנשים שונים מגיבים באופן שונה לאמירת שקרים, בדיקת הפוליגרף אכן מעניקה מענה מצוין, אך לא תמיד מושלם.

ראה גם: בדיקת פוליגרף אמינה

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט