מכונת אמת או גלאי שקר

מכונת אמת או גלאי שקר
4.6 (91.11%) 9 vote[s]

השימוש במכונת פוליגרף שנוי במחלוקת בשנים האחרונות ואין התייחסות אוטומטית לתוצאות המתקבלות ממנה. מצד אחד – יש את המצדדים הגורסים כי התוצאות הן חד משמעיות וניתן להסתמך עליהן בעת קביעת דעות או קבלת החלטות וישנם אנשי מקצוע לא מעטים אשר חושבים שאנשים מסוימים כבר הצליחו להתגבר על המכונה, לדעת מה היא בודקת וכיצד היא פועלת וכך הם מצליחים להערים עליה, כלומר לומר שקר והמכונה תקבע שמדובר באמת – או להיפך.

השימוש במכונת הפוליגרף מתבצע בעיקר בתחומי המשפט ועולם הביטוח. מדובר באחד הניסיונות לקבוע האם גרסתו של הדובר אמיתית, נכונה ואמינה או שאין הוא אומר דברים נכונים. בהיעדר ראיות אחרות שקל יותר להסתמך עליהן, כלומר שהן יותר חד משמעיות ויותר מוצקות וברורות – על החוקרים להיעזר בכל פיסת מידע שתסייע בידם לקבוע האם מדובר בגרסה המבוססת על אמת או על שקר. כיום עדיין ישנו שימוש נרחב במכונה אך אט אט מחלחלת ההבנה שישנם מקרים בהם נגרם נזק יותר מאשר מושגת תועלת מהשימוש בה.

גרף פוליגרף

מכונת אמת או גלאי שקר

על מנת לקבוע באופן חד משמעי האם הנבדק דובר שקר או אמת – יש צורך בבדיקות נוספות מלבד בדיקת פוליגרף. אם בעבר היו מתייחסים אל תוצאות בדיקת הפוליגרף כאל אמת מוחלטת – כיום אין זה כך ועורכי דין רבים אפילו לא מייחסים חשיבות לבדיקה במקרים מסוימים. מערכת המשפט ועריכת הדין נוטה לקבל את הקביעה כי אין להסתמך על תוצאות הפוליגרף אך ישנם עניינים שבהם מתווספות תוצאות הבדיקה לראיות או עובדות נוספות ומסייעות לקבל החלטה כזאת או אחרת.

אם כך ניתן להבין שהתשובה על השאלה האם מדובר במכונת אמת או גלאי שקר אינה חד משמעית ותלויה בעיקר בעיסוקו של הנשאל. גם במערכת המשפט, גם בתחום הביטוח וגם בעולם גיוס העובדים יהיו כאלה שיגידו כך וכאלה שיגידו אחרת. מכיוון שהנושא כולו שנוי במחלוקת ייקח עוד זמן רב עד שיוחלט באופן רשמי וחד משמעי כיצד להתייחס לבדיקות באמצעות מכונת הפוליגרף והאם תפקידה לגלות אמת או שקר.

ראה גם: בדיקת פוליגרף מקצועית

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט