מעורבות פוליגרף בחקירות פליליות

מעורבות פוליגרף בחקירות פליליות
5 (100%) 24 vote[s]

את בדיקת הפוליגרף כולם מכירים אך האם אתם יודעים מה החוקיות שלה בכל מיני סיטואציות? האם אפשר להשתמש בה בבדיקת פוליגרף לעובד? האם אפשר להחליט בעזרתה מי מתאים לעבודה ומי לא? ומה לגבי מעורבות פוליגרף בחקירות פליליות? הנה כל התשובות בנושא.

בדיקת פוליגרף בחקירה פלילית

בדיקת פוליגרף אינה בדיקת אמת

לפני שנפרט על המגוון הרחב של הסיטואציות שבהן בדיקת פוליגרף יכולה להשתלב ואף לקבוע גורלות, צריך להבין מה הבסיס למחלוקת לגביה. למרות מה שחושבים בדיקת פוליגרף היא אינה בדיקת אמת או לכל הפחות אינה בדיקת אמת מוחלטת. אם דורשים מכם לעבור בדיקת פוליגרף לפני קבלה לעבודה, אם מבקשים מכם לעבור בדיקה במהלך חשד לגניבה, זה אמנם לא יכול להגיד באופן חד משמעי האם אתם דוברי אמת או לא אך יש לכך השפעה כלשהי במובן המשפטי. עם זאת, שופטים מבינים שהבדיקה מושפעת גם ממצבו של הנבדק ולכן לעתים אין לה משמעות אמיתית. רצוי להתייעץ עם עורך דין פלילי לגבי הבדיקה.

הקשר בין פוליגרף לחקירה פלילית

מעורבות פוליגרף בחקירות פליליות הוא אולי הנושא המעניין ביותר הרי אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות בסיוט המתמשך של חקירה משטרתית, בעיקר כאשר השוטרים דורשים מכם לעבור בדיקת פוליגרף. בדיקת פוליגרף אינה קבילה בכלל במשפט הפלילי וזה דבר שאתם חייבים לזכור. שופט לא רק יפסול כל התייחסות לבדיקת פוליגרף במהלך משפט פלילי, הוא גם לא יסכים שיזכירו אותה או ישתמשו בה בטיעון כדרך אגב. בדיקת פוליגרף אינה מדויקת במאה אחוזים ובמשפט הפלילי היא פסולה לחלוטין אך למרות זאת היא עדיין מתבצעת. מדוע?

המשטרה הגיעה למבוי סתום בחקירה

בדרך כלל, כאשר המשטרה מבקשת מחשוד לעבוד בדיקת פוליגרף היא הגיעה למבוי סתום. כאשר אין עוד קצה חוט ואין כיווני חקירה, אין מה להפסיד והחוקרים יבקשו מהחשוד לעבור בדיקה שכמובן הוא רשאי לסרב לה. האם תמיד כדאי לסרב? זה תלוי. גם אם אתם בטוחים במאה אחוזים שהבדיקה תצא חיובית ותצאו דוברי אמת, בסופו של דבר יכול להיות שתילחצו ולא כך יקרה. התוצאה תהיה מרה והמשטרה תחשוב שאתם יודעים משהו לגבי החקירה והם ימשיכו לחקור אתכם עוד ועוד. לעומת זאת במקרים מסוימים כדאי להיבדק כאשר אי ביצועה של הבדיקה תגרור שיטות חקירה אחרות.

מה לגבי בדיקת פוליגרף לעובד?

בדיקת פוליגרף לעובד, הרבה יותר גמישה מבדיקה בחקירות פליליות ולמעשה בית המשפט מתחשב בביצוע או אי הביצוע שלה בין עובד למעביד. אין חוק מנוסח בנוגע לסיטואציה הזו מכיוון שזה תלוי מאוד במצב. יש מקרים בהם אי אפשר לפטר עובד בגלל שהוא מסרב לעבור בדיקת פוליגרף ויש מצבים בהם זה אפשרי, בעיקר לפי החשד ולפי שאר ההוכחות או הנסיבות. כמובן שאפשר גם לבצע בדיקת פוליגרף לפני קבלה למקום עבודה כאשר בדיקה זו נפוצה מאוד בחברות ביטחוניות.

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט