האם אפשר לזהות שקרים באמצעות שפת גוף?

האם אפשר לזהות שקרים באמצעות שפת גוף?
4.5 (90%) 14 vote[s]

שפת גוף – האם אפשר לזהות שקרים באמצעות שפת גוף?

ידוע שבחיי היום אין אנו יכולים להשתמש בפוליגרף באותו רגע שהוא נדרש ועל כן נציג כאן כלי נוסף לאבחן סימנים לאי אמירת אמת. יודגש כי לבדיקת הפוליגרף אחוזי הדיוק הגבוהים יותר מכל הכלים האחרים . אנו נאלצים להסתמך על האינטואיציה שלנו כד לדעת אם החבר הכי טוב משקר לנו, אם האישה איננה בוגדת ואם הילדים מספרים כל מה שאמרה להם המורה. אחד האמצעים העומדים לרשותנו לגלות אם הדובר משקר או לא, היא שפת הגוף שלו.

אלה הם אחדים מהסימנים שיעזרו לכם להבחין בשפת הגוף של העומד מולכם:

  • תנועות העיניים – האם האישונים נעים במהירות מוגברת; האם הוא או היא משפשפים את העיניים בזמן הדיבור; האם הם מישירים אליכם מבט או מביטים הצידה.
  •  
  • תנועות הידיים – האם הם משלבים או מצליבים את הידיים; האם היא או הוא מחזיקים חפץ ביד ומשחקים בו בזמן הדיבור; האם הם מרבים לגעת בשיער, באוזניים, או באחד מאיברי הפנים.
  •  
  • תנועות הרגליים – האם הם משלבים או מצליבים את הרגליים; האם כפות הרגליים שלהם אינן יציבות; האם הם מתנועעים הרבה, קמים ומתיישבים שוב בחוסר מנוחה.
  •  
  • התנהגות בלתי אופיינית – אם האדם שאתם מכירים כמדבר לאט מתחיל לפתע לדבר במהירות רבה; ולהפך, אם אדם פזיז ונמרץ יושב בשקט ומהסס בשעת הדיבור.

סימנים אלו אמנם מובהקים, אולם עדיין לא ניתן לקבוע באמצעותם אם משקרים לכם או לא. לכך יש להוסיף גם רמזים מילוליים:

היסוס או גמגום מעידים בדרך כלל על תחושת אשמה או על שקר; העמדת פנים תמימה מדי (מה? אני?) יכולה להעיד על ההפך הגמור; מידע רב ובלתי רלוונטי ועמוס פרטים, וכן ניסיון להסיח את דעתכם בשינוי נושא השיחה (אתה זוכר,בפעם ההיא…) עלול להסגיר שמסתירים מפניך את המידע האמיתי; התגוננות (מה פתאום אתה שואל אותי? מה אתה חושב עלי?) אף היא יכולה להסתיר מאחוריה שקר; ובעיקר עליך לחפש אחרי סתירות וחוסר עקביות. שקרן בלתי מיומן לא יצליח לחזור פעמיים בדיוק על אותה גירסה.

שפת גוף שמשדרת שקר ברור הוא אי יכולת להביט ישירות בעיניך, פזילה לצדדים (במיוחד פזילה לצד ימין, שמעידה על פעילות המוח בחיפוש תירוצים), וגם ניסיון להתחמקות פיזית (אני ממש ממהר עכשיו). ואולי הסימן הברור ביותר הוא דווקא הכרזה פתאומית (בלי שביקשת): "אתה יודע שאף פעם לא אשקר לך"!

בהיעדר עזרתה של מכונת אמת, לא נותר לנו אפוא אלא לסמוך על האינטואיציה שלנו, על רמזים מילוליים, על שינויים בהתנהגות ובעיקר על שפת הגוף של האדם שאנו חושדים כי הוא משקר לנו. סימנים אלה יכולים להוביל אתכם להציע בדיקת פוליגרף וגם מהתגובה על כך ניתן להסיק מסקנות אחדות

למידע ומאמרים נוספים

לייעוץ חינם התקשרו אלינו ב 073-7597166 או השאירו פרטים form_03
טלפון
ניווט