מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

בדיקת פוליגרף לעובדים חדשים בארגון

לא מעט ארגונים נוהגים לערוך בדיקות פוליגרף לעובדים חדשים ולמועמדים לעבודה. לכאורה, מדובר בהליך שאינו נשמע מאוד הכרחי להתנהלות ארגונית טובה. אולם מנגד, יש בכך לא מעט יתרונות. בכתבה הבאה נפרט מתי ומדוע כדאי לעשות בדיקת פוליגרף לעובדים חדשים בארגון.

אילו ארגונים זקוקים לפוליגרף?

לא כל ארגון זקוק לבדיקות פוליגרף. יחד עם זאת, קיימים לא מעט מוסדות שמשתמשים בכלי זה באופן סדיר על מנת לגייס עובדים איכותיים ולהשיג מצוינות ארגונית. כאשר מדובר בארגון שבאמתחתו מידע מסווג (מסחרי או בטחוני) רצוי לוודא שעובדיו ישמרו על העמימות המתאימה ולא ידליפו אינפורמציה סודית לגורמים מחוץ לארגון. בדיקת פוליגרף עשויה אם כך לשמש כבדיקה שתפקידה לוודא את אמינות העובדים ואת יכולתם לשמור סוד. לכן מדובר בכלי נחוץ והכרחי עבור חברות המחזיקות במידע רגיש או בסודות מסחריים בעלי משמעות. מובן מאליו שלא כל משרה דורשת בדיקת פוליגרף, והדבר תלוי בין היתר בכמות המידע הפוטנציאלית החשופה לתפקיד זה או אחר.

אין תחליף להון אנושי

ארגונים מובילים במשק מובילים לא פעם תהליכי גיוס ארוכים וממושכים שתפקידם לאתר את המתאימים ביותר. בין שמדובר בעצה שניתנה על ידי חברת ייעוץ ארגוני או שמדובר בנוהג ארגוני עוד מימים ימימה – בלא מעט מוסדות תהליך הגיוס כולל מספר רב ומגוון של שלבים, בהם ניתן למנות מבחנים מסוגים שונים, תרגולים קבוצתיים, ראיון אישי ועוד. זאת כחלק מהתפיסה שאין תחליף להון אנושי, ושעבור חברה מובילה יש לקלוט רק את הטובים ביותר.

כחלק תהליך הגיוס מקובל לערוך בדיקת פוליגרף. זאת על מנת לבדוק את מהימנות העובדים הנקלטים ואת מידת מחויבותם לארגון. מדובר אם כן בעוד שלב אחד בשרשרת, שתפקידו לוודא שלארגון מגיעים העובדים הטובים והאמינים ביותר אשר ירכיבו יחד צוות מנצח (כפי שכל מומחה ייעוץ ארגוני נוהג לומר).

קצת על הפוליגרף עצמו

פוליגרף היא "מכונת אמת" שעובדת על בסיס מדדים פיזיולוגיים שונים. זאת מתוך ההנחה שאמירת דבר שקר גורמת לעוררות גופנית אשר מיתרגמת לתוצאות במדדים השונים (למשל האצה בדופק הלב).

ישנן כמה שיטות לערוך בדיקת פוליגרף. אחת הנפוצות שבהן היא שיטה הקרויה "שקר קרוב לוודאי", במהלכה נשאל הנבדק שאלות בשלושה חלקים. בחלק הראשן מועלות שאלות סרק שתפקידן להפיג את החשש מבדיקת האמת (שאלות בסיסיות, למשל איך קוראים לך). בחלק השני מועלות שאלות מגבירות לחץ שנוגעות לנושאים יותר קונטרוברסליים בחייו של הנבדק. בחלק השלישי נשאלות השאלות הקשות ביותר שנוגעות לרוב לעניינים פליליים או אישיים מאוד.

מאחורי הבדיקה

חשוב לדעת שאי אפשר לחייב עובד לערוך בדיקת פוליגרף באופן חוקי. יחד עם זאת היענות לבדיקה שכזו אכן מגבירה את האמון בעובד ועשויה להעיד עליו במידת מה. כמו כן, יש לציין שבדיקות פוליגרף אינן קבילות כראיה חוקית בבית המשפט. מומלץ לערוך בדיקת פוליגרף עם מקום מוכר ובעל ניסיון אשר גם חבר בארגון הפוליגרף הישראלי.    

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן