מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

כיצד עובד מכשיר פוליגרף?

אנחנו מרבים לשמוע על מכשיר הפוליגרף – בעיקר בסדרות טלוויזיה אך גם בחיים. ידוע לנו שבחקירות משטרה משתמשים לפעמים בפוליגרף, וכי שופט עשוי לדרוש לשלוח נאשם לבדיקה כזאת אם אינו משתכנע בכנותו של האדם העומד למשפט. אך מה זה בעצם פוליגרף? כיצד פועל המכשיר והאומנם ביכולתו לזהות מתי אדם דובר אמת ומתי הוא משקר?

כיצד נערכת הבדיקה מבחינה טכנולוגית?

משמעות השם פוליגראף ("polygraph") היא "רב-רישום". הכוונה לרישום מספר סימנים המתקבלים באמצעות התגובות הפיזיולוגיות של הנחקר.

הבדיקה נעשית באופן זה: לפחות4 חיישנים מוצמדים לגופו של הנחקר, קצת בדומה לבדיקות א.ק.ג, ואלה מאותתים את הסימנים שלהם ברצף על גבי גרף בצג המחשב (בעבר על סליל נייר נוסע). לחזה הנבדק מוצמדים גלאי נשימת חזה וגלאי נשימת סרעפת, שבודקים את קצב נשימתו של הנבדק; ליד ימין מוצמד גלאי הבודק את השינויים בלחץ הדם ובדופק; גלאי המוצמד ליד שמאל בודק את מידת ההזעה. לפעמים בודק המכשיר גם את תזוזות הידיים והרגליים.

בתחילת הבדיקה נשאל הנבדק כמה שאלות פשוטות, כדי לבסס את הנורמה של הסימנים שהוא משדר. עכשיו מתחילים לשאול את השאלות המשמעותיות, כאשר תשובות הנבדק ותגובותיו הפיזיולוגיות נרשמות ע"י תוכנה ייעודית ומוצגות לבודק על גבי צג המחשב.

תוך כדי הבדיקה וגם לאחריה הבוחן יכול להתבונן בגרף שעל מסך המחשב ולבחון אם יש סימנים המשתנים באופן משמעותי בשאלה זו או אחרת. שינוי משמעותי יכול להתבטא בדפיקות לב מואצות, בעלייה בלחץ הדם, בהזעה מוגברת – כל אלה מרמזים על כך שהנבדק משקר.

תהליך הבדיקה

מכשיר פוליגרף בבדיקה

יש לזכור, כי תוצאות הבדיקה אינן נקבעות על ידי המכשיר בלבד. אין זו מכונת פלאים, שלחיצה עליה תביא לגילוי האמת. מדובר בתהליך מורכב ומסובך, ולא תמיד מדויק. עוד לפני הבדיקה הבוחן מקבל סקירה כללית, מעין חומר רקע שיאפשר לו להכיר את העובדות היסודיות במקרה שלפניו. עם תחילת התהליך, על הבוחן להסביר לנבדק מה הוא עומד לעשות, בדיוק כמו שרופא מסביר לחולה מה עומד לקרות לו לפני ניתוח.

בזמן הבדיקה, הבוחן מקריא את השאלות לנבדק בצורה ברורה וחוזר עליהן מספר פעמים. השאלות צריכות להיות מנוסחות בבהירות, קצרות, וכאלה שהתשובה עליהן תהיה אך ורק כן או לא. התהליך לרוב נמשך בין שעה לשלוש שעות, תלוי בהתנהלות הבדיקה ובגורמים אחרים.

מידע נוסף על הסבר לנבדק לפני בדיקת פוליגרף

מה אחוז הדיוק של הבדיקות?

שלא כמו מכונות הפוליגרף בתקופות קודמות, הפוליגרף המודרני מתבסס על מערכות מחשבים, שמסוגלים לבצע אנליזה לנתונים המתקבלים תוך כדי הבדיקה. חישובים אלה מספקים תשובות ברמה גבוהה של אמינות ודיוק.

עם זאת יש לזכור, שאת התוצאה הסופית יקבע הבודק, ולא המכונה או המחשב. כאשר בוחן מיומן משתמש בבדיקת הפוליגרף, הוא או היא מסוגלים לגלות שקרים במידה רבה של מהימנות. עם זאת, הפרספקטיבה של הבודקים חייבת להיות אובייקטיבית ומאחר שאנשים שונים מגיבים באופן שונה לאמירת שקרים, בדיקת הפוליגרף אכן מעניקה מענה מצוין, אך לא תמיד מושלם.

ראה גם: בדיקת פוליגרף אמינה

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן