מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

שאלות ותשובות משפטיות בנושא פוליגרף

תמיד תהיתם מהי בדיקת פוליגרף, מהו אחוז אמינותה, האם חובה עליכם לעבור אותה אם המעסיק דורש מכם ובכלל רציתם לדעת מה כל הסיפור סביב אחת הבדיקות הנפוצות ביותר? המשיכו בקריאת המאמר שלנו ותגלו.

האם יש דרך לעבוד על מכשיר הפוליגרף?

חד משמעית, התשובה היא לא. מדוע? כי בדיקת הפוליגרף בודקת את התגובות הפיזיולוגיות הלא רצוניות של הנבדק. כלומר לחץ דם, דופק, הזעה ונשימה. כך שאם אי פעם חשבתם לעבוד על מכשיר הפוליגרף, דעו שהדבר אינו אפשרי.

כמה זמן נמשכת בדיקת פוליגרף?

אי אפשר לקבוע בדיוק את משך הזמן, שכן הוא תלוי במורכבות הנושא הנדבק. בגדול, אפשר להגיד שהבדיקה תימשך בממוצע כשעה ותהיה לה בדרך כלל שיחה מקדימה עם הנבדק, שאורכה הוא חצי שעה לכל היותר. לכל בדיקה יש סט של שאלות הנכתב בדרך כלל לאחר השיחה המקדימה. על כן, לא ניתן להתכונן לבדיקת פוליגרף, אלא פשוט לבוא רגועים ולדעת שאם אתם דוברי אמר תעברו אותה בהצלחה.

האם ניתן לבדוק גם ילדים בבדיקת פוליגרף?

אכן כן. ילדים מעל גיל 12, ניתן לבדוק אך יש לוודא כי עומדים במספר תנאים. יחד עם זאת, יש כמובן לבקש את אישור ההורים או האפוטרופוס החוקי. מדובר על מקרים נדירים, שכן לרוב נבדקים אנשים בוגרים ולא ילדים.

האם מזמין הבדיקה יכול להיות נוכח בבדיקה?

התשובה היא לא. לא מתאפשרת נוכחות של אדם נוסף בבדיקה, מלבד הנבדק והבודק להוציא מקרים שיש צורך במתרגם. כל זאת על מנת למנוע הפרעות מיותרות לנבדק.

עד כמה אמינה בדיקת הפוליגרף?

מדובר על85-94  אחוזים של דיוק. יחד עם זאת, היו מקרים גם שהיו אחוזי דיוק של פחות מ-80 אחוז וכמובן אין להסתמך אך ורק על הבדיקה, אלא לבדוק סיבות וראיות נוספות – במידה וחושדים במעילה שביצע עובד מסוים או במידה וחושבים שהוא אינו דובר אמת ויש לו רקע פלילי, הוא השתמש בסמים בעבר, אלכוהול וכן הלאה.

האם ניתן להשתמש בבדיקת פוליגרף כראייה משפטית?

במידה ושני הצדדים מסכימים להצגת תוצאות הבדיקה, הרי שגם בית המשפט יכול לקבל אותה כראייה משפטית לכל דבר. בגלל שמדובר על בדיקה המתנגש עם הזכויות לפרטיות, יש קודם כל לבקש את הסכמת הנבדק. לדוגמה, במידה ועובד נדרש לעבור בדיקה כזאת, יש לקבל את הסכמתו בכתב בלבד וללא הפעלת לחץ או בכפייה. לפני שהעובד מחליט אם להסכים או לסרב לבדיקה, הוא יכול ואף כדאי שיתייעץ עם נותני שירות מתאימים, על מנת לתת לו את העצה הכי טובה בנושא.

שורה תחתונה

לפני שאתם בוחרים בודק פוליגרף, יש לבדוק מהו ניסיונו המקצועי, ההכשרה שלו, הידע וכמובן ההכרה המקצועית שלו. רצוי לקבל המלצות, לבדוק שהוא אכן רשום באיגוד בודקי הפוליגרף הישראלי ושהוא מומחה המוכר על ידי בתי המשפט בארץ. לאחר שבדקתם את כל הנתונים, פגשו לקבוע פגישה וכך תוכלו להתרשם מכל בודק ולהזמין אצלו את הבדיקה.

 

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן