מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

איך פוליגרף עובד?

פוליגרף הידוע גם בשם הנפוץ: מכונת אמת, הוא למעשה מכשיר מדידה חשמלי המבוסס על הנחת היסוד הבסיסית שלפיה ניתן לקבוע מתי אדם דובר אמת או שקר בהתאם לשינויים פיזיולוגיים המתחרשים בגופנו כאשר אנו משקרים. מכשיר הפוליגרף הראשון בעולם פותח בשנות ה-20 של המאה החולפת (לפני כ-100 שנה) ומאז ועד היום ממצאיו שנויים במחלוקת.

פוליגרף - איך זה עובד?

השימוש במכשיר הפוליגרף נעשה במסגרת בדיקת פוליגרף במהלכה הנבדק מחובר למכשיר באמצעות אלקטרודות שונות היוצאות מגוף המכשיר ומחוברות לחלקי גופו השונים. מכשיר הפוליגרף שהוא למעשה מכשיר מדידה חשמלי עוקב למעשה אחר שינויים פיזיולוגיים כאלו ואחרים המתרחשים בגופו של הנבדק במהלך הבדיקה וביניהם: לחץ דם, הזעה ורמת כיווץ של השרירים, קצב נשימה, הולכה חשמלית של העור ועוד. הרישום לתנודות בשינויים הפיזיולוגיים הנ"ל, מאפשר למעשה שקלול התגובות של הגוף והדבר מאפשר למומחה פוליגרף לקבוע (על פי תוצאות הבדיקה) מתי אדם מסוים הנבדק באמצעות חיבור לפוליגרף הינו דובר אמת או שקר.

 

איך פוליגרף עובד

מה חשוב לדעת על בדיקות פוליגרף בישראל?

בישראל, בניגוד למדינות שונות ברחבי אירופה, השימוש במכונת אמת (פוליגרף) מהווה אמצעי לצרכי ניהול חקירות פליליות ואו חקירות כלכליות הנערכות על ידי הגופים האמונים על כך (משטרת ישראל, שב"כ ורשות המיסים). בנוסף, בדיקות פוליגרף בישראל מיושמות באמצעות מכוני פוליגרף פרטיים שבעליהם חברים באחד מאיגודי הפוליגרף הפועלים במדינה: איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי וה- ICPA שהוא איגוד ישראלי לבודקי פוליגרף ממוחשב. בדיקות פוליגרף המתבצעות שלא לצרכי חקירה על ידי הרשויות המוסמכות לצורך כך, נועדו בין היתר לצרכי בדיקות תעסוקתיות ולצרכי מגוון רחב של מטרות שלגביהן קיימת חשיבות לקיומה של בדיקת פוליגרף פרטית כזו או אחרת. חשוב לציין שתחום המשפט האזרחי בישראל, מאפשר שימוש בממצאי בדיקות פוליגרף כראייה לבית המשפט, אך הדבר מותנה במספר תנאים מקדימים בנוגע לאופי בדיקת הפוליגרף וממצאיה החד משמעיים.
בדיקת פוליגרף בכל מכון בדיקה פרטי מיושם במספר שלבים הכוללים בין היתר: חתימה על מסמכי בדיקה שהם למעשה הסכמה מפורשת בכתב של הנבדק לקיום הבדיקה, בירור מצבו הרפואי של הנבדק ביום הבדיקה, חיבור גופו של הנבדק למכשיר הפוליגרף באמצעות האלקטרודות השונות היוצאות מגוף המכשיר, תשאול הנבדק במסגרת שיטת בדיקה כזו או אחרת, ולסיום, ניתוח ממצאי הבדיקה על ידי מומחה פוליגרף האמון על הנפקת דו"ח בדיקה.

תוצאת הבדיקה - מה חשוב לדעת?

מומחה פוליגרף העורך בדיקת פוליגרף כזו או אחרת, עושה הפרדה בין השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים בגופו של הנבדק היכולים להעיד על מצב התרגשות יתר מעצם הבדיקה עצמה לבין שינויים פיזיולוגיים המתחרשים בגופו כאשר הוא איננו דובר אמת ומשיב בדברי שקר על אחת או יותר מהשאלות הרלוונטיות לצרכי הבדיקה. מומחי פוליגרף טוענים שתוצאות המכשיר מספקות 70% עד 95% הצלחה.

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן