מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

האם מותר למעביד לדרוש מעובד בדיקת פוליגרף?

כאשר קולטים עובדים חדשים למקום העבודה, אחד הדברים שרוצים לבדוק מבעוד מועד הוא כמובן האמינות של אותם העובדים. כבר קרו מקרים בהם עובדים הוציאו חומרים מסווגים ממקומות עבודה או צילמו חומרים מסווגים. יתרה מזאת, כאשר מגייסים עובד חדש, חשוב למקום העבודה לבדוק שהעבר שלו אכן נקי ושאין לו עבר פלילי או בעייתי כלשהו. שכן דבר כזה, עשוי לעורר בעיות במקום העבודה. על מנת לברר ולבדוק לעומק את עברו של העובד ולפני גיוסו בפועל למקום העבודה, ניתן לבצע בדיקת פוליגרף. בדיקת פוליגרף זו היא כלי מצוין עבור מעסיקים, באמצעותה ניתן לשאול שאלות שונות על בסיס אירועים שקרו בעברו של המגויס ובהתאם לכך, לבדוק אם הוא דובר אמת או משקר.

בדיקת פוליגרף לעובד

יחד עם זאת, עדיין מדי פעם, עולה השאלה לגבי בדיקת פוליגרף והיא האם מדובר על דרישה לגיטימית ומוצדקת לבקש לעבור אותה ממגויס או מעובד שכבר נמצא במקום העבודה. מה שקורה הוא שנכון להיום, בתי המשפט עדיין לא הכריעו בצורה חד משמעית לגבי דרישת המעסיק מהעובד לעבור בדיקת פוליגרף. העניין עדיין לא מוסדר כמו שצריך ובתי המשפט קבעו כי יש להכריע בסוגיית הדרישה לבדיקת פוליגרף, על פי כל מקרה לגופו. אם יש מקרה מסוים שקרה לכם עם בדיקת פוליגרף, נסו לפני שאתם מחזירים תשובה כלשהי לגבי ביצוע הבדיקה, להתייעץ קודם עם עו"ד דיני עבודה. זה יידע להדריך אתכם כמו שצריך בנושא.

זכויות העובד כאשר מדובר על בדיקת פוליגרף

חשוב לזכור שבדיקת פוליגרף תעשה אך ורק בהסכמתו של העובד. רצוי שזו תהיה הסכמה בכתב וכל זאת, ללא הפעלת לחץ או כפייה עליו. למעשה מדוע נדרשת כאן הסכמתו המלאה של העובד?
ישנן שתי סיבות לכך, אשר הראשונה בהן היא משום שמדובר על חדירה לפרטיות העובד ועצם ביצוע הבדיקה מתנגש עם אחת הזכויות הבסיסיות של כל פרט והיא זכותו לפרטיות מלאה. הסיבה השנייה, נעוצה בעובדה שבדיקה זו, מבחינת אמינותה, אמינה רק במעל 90 אחוז והיא איננה יכולה לנטרל השפעות סביבתיות ואז אמינותה עשויה להסתכם בפחות מ-80 אחוז. בהתבסס על הסיבות הללו, ישנם מקומות עבודה, בהם ועדי עובדים מתנגדים באופן חד משמעי לביצוע הבדיקה לעובדים.

מתי קיימת דרישה לגיטימית לביצוע בדיקת פוליגרף?

אם אתם מועסקים במקומות עבודה בהם מתעסקים עם כמויות גדולות של כסף מזומן, כמו בנקים או במידה ואתם עובדים במקומות ביטחוניים, כמו משרד הביטחון, משרד ראש הממשלה ומקומות צבאיים, אז בית הדין יכול להכריע לטובת המעסיק ובמקרה כזה, אתם תדרשו לעבור בדיקת פוליגרף. יתרה מזאת, בהנחה שלא ביקשו רק מכם לבצע את הבדיקה, אלא מכל העובדים, גם כאן הבדיקה תיחשב ללגיטימית, שכן לא מדובר כאן על יצירת אפליה שכן חלק מהעובדים ישלחו לבדיקה וחלק לא. אגב, במקרה כזה של אפליה, יש אפשרות לפנות לעורך דין ולבקש לבדוק את העניין.

האם ניתן לפטר עובד על סמך בדיקת פוליגרף?

מה קורה במצב בו עובד מסכים לעבור את בדיקת הפוליגרף ומתגלה כי הוא שיקר ומעל בכספי מקום העבודה או עשה דברים לא חוקיים, האם אפשר לפטר אותו רק על סמך הבדיקה? ממש לא. על פי החוק, לא ניתן לפטר את העובד רק על סמך הבדיקה. יש להמציא ראיות נוספות ולבדוק סיבות נוספות.

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן