מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

הפוליגרף בראייה משפטית

הפוליגרף בראייה משפטית

זיוף חתימה על חוזיםהמשטרה ובתי המשפט עושים שימוש תכוף בפוליגרף, המכונה לעתים "מכונת האמת". גם גופים ממשלתיים וארגונים פרטיים נעזרים בבדיקת הפוליגרף לצורך בדיקת המהימנות והכנות של העובדים. אלא שמבדיקה בפוליגרף ועד לגילוי האמת האובייקטיבית הדרך לא פשוטה. הממצאים של הפוליגרף אינם קבילים בהליך פלילי, ואינם יכולים לשמש ראייה ברורה.
עם זאת, לעצם נכונותו של האדם להיבדק - או סירובו - יש ערך משפטי, במיוחד כאשר מדובר בתיק המבוסס על "מילה כנגד מילה".

   >>> לחצו ליצירת קשר וקבלו 10% הנחה <<<

תוצאות בדיקת פוליגרף יכולות להוות ראיה קבילה אם הנבדק הסכים מראש לשני תנאים: הסכים להיבדק במכשיר הפוליגרף מרצונו החופשי, והסכים לכך שתוצאות בדיקת הפוליגרף שלו יהוו ראיה קבילה בבית המשפט. ואולם, גם במקרה של הסכמה כפולה מצד הנבדק, עדיין יש לבית המשפט שיקול דעת באם לקבל את תוצאות בדיקת הפוליגרף כראיה מחייבת או לפסול אותן. בית המשפט רשאי להתערב בהסכמת הצדדים, במקרה שיוכח לפניו כי ההסכמה לא הייתה מפורשת, או במקרה שההסכמה הושגה באמצעים לא ראויים, תוך ניצול השפעתו של צד אחד על הצד השני (ע"א 61/84 ביאזי נ' לוי).

דוגמאות משפטיות בשימוש כפוליגרף כראיה קבילה או לא קבילה

המקרה של יחיאל טננבאום

יחיאל טננבאום נחטף כזכור ללבנון, שהה בשבי ושוחרר תמורת שחרור אסירים פלסטינים. לאחר שחזר, הוגשו נגדו האשמות חמורות, מזיוף החטיפה שלו ועד שיתוף פעולה עם חיזבאללה. צוות החקירה החליט לעשות שימוש בבדיקת הפוליגרף. טננבאום נחקר בפוליגרף ונמצא דובר שקר. למרות זאת, תוצאות הבדיקה לא שימשו ראיה נגדו, ועורך הדין שלו אף טען: "אנחנו רואים בדאגה את הפרסומים על בדיקת הפוליגרף שנעשתה לו, פרסומים שלא ראוי ולא נכון היה לפרסמם".

הכרעה במקרה של תביעה פלילית

גרף פוליגרף בזמן בדיקה

במשפט המדינה נגד אבוטבול, הורשע הנאשם בבית המשפט המחוזי בכמה עבירות, ובהן עבירת אינוס. בערעור שהגיש הנאשם לבית הדין העליון נקבע, לפי דעת הרוב, כי יש לזכות את המשיב בעבירת האינוס מחמת הספק. העילה לכך הייתה העובדה, שבדיקת הפוליגרף שנערכה למתלוננת, למרות שנמצאה דוברת אמת, אינה קבילה כראיה, ואין להתייחס אליה בהכרעת-הדין.

השופטים חשין וזמיר שבו והדגישו, כי בדיקת פוליגרף איננה קבילה במשפט הפלילי ואינה יכולה לשמש כהוכחה לאשמתו או לחפותו של הנאשם. (דנ"פ 188/94 מד"י נ' אבוטבול, פד"י נא(2) 1).

>>> לחצו ליצירת קשר וקבלו 10% הנחה <<<

הכרעה במקרה של תביעה אזרחית

בתביעה אזרחית של ביאזי נגד לוי, המשפט נערך סביב שאלת ביטול החוזה על ידי אחד הצדדים. תוצאות בדיקת הפוליגרף הראו, כי התובע שיקר ואילו המשיב דיבר אמת. בית המשפט המחוזי נתן תוקף להסכם שנערך בין הצדדים המתדיינים בדבר קבלת ממצאי הפוליגרף כראיה קובעת.

התובע הגיש ערעור, והערעור נסב על השאלה, האם רשאי בית משפט, הדן בתביעה אזרחית, לתת תוקף להסכם ועל כן לראות בתוצאות בדיקת הפוליגרף תשובה החלטית למחלוקת בין הצדדים. השופטים נחלקו בדעותיהם לגבי קבילות הראיה במשפט האזרחי לפי תוצאות הפוליגרף. ההכרעה הייתה, כי בניגוד להליכים פליליים, שבהם הראייה איננה קבילה, בהליכים אזרחיים אין מניעה להתיר את קבילותה, כל עוד הוכח ששני הצדדים הביעו את הסכמתם לעריכת הבדיקה ולהגשת התוצאות כראיה מכרעת. (ע"א 61/84 ביאזי נ' לוי, פד"י מב(1) 446).

יצוין כי במדינות רבות בעולם בדיקת הפוליגרף קבילה כראיה בהליכים אזרחיים אם שני הצדדים הביעו הסכמתם לכך. ביפן למשל בדיקת פוליגרף קבילה גם בהליך פלילי.

ראה גם: בדיקת פוליגרף והוצאת האמת לאור

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן