מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

הפוליגרף: מי לא ניתן לבדיקה? זוית אחרת

רבים שואלים האם ניתן לבדוק נושא זה או אחר בפוליגרף? האם ניתן לבדוק אדם זה או אחר? האם ניתן "לעבוד" על מכשיר פוליגרף ולגרום להיפוּך תוצאה?

ראשית, יש לדעת שעל מנת לבצע בדיקות פוליגרף תקפות ומקצועיות יש להקפיד על מספר דברים חשובים עליהם מקפידים כל בודקי מכון מודן.

אחד הדברים הבסיסיים הוא: "לדעת את מי לא לבדוק".

אז מי נחשב לא כשיר לפוליגרף?

תרופות נרקוטיות - מודן פוליגרף

ניתן למנות בראש ובראשונה את כל מי שבהגדרה המשפטית והנפשית נכללים תחת ההבחנה ש"בוחן המציאות וכושר השיפוט שלהם לקויים", וביניהם הסכיזופרנים והפסיכופטים.

אלה שאינם מבחינים בין טוב לרע, למותר ולאסור, ואינם יודעים מה מציאות ומה דמיון. במקרים הקיצוניים של הסכיזופרנים ידועים המקרים של הזיות קשות דהיינו אשליה מאד קיצונית היכולה להתבטא אף בקולות הנשמעים לאדם מ"כוח" שקורא לו לעשות דבר איום כמו להתאבד, לרצוח, לחצות כביש בתוך תנועה סואנת וכו' ובמקרים הקלים יותר לא להבחין באיסורי אלימות פיזית ובוודאי מילולית היכולים מחד להיות בניגוד לחוק אך מאידך לא ניתן להעמיד אדם זה לדין בגין מחלתו/אבחנתו הפתלוגית. בודק שאינו ער לכך ופועל מתוך ראיה עסקית בלבד חוטא לעצמו, למציאות ולכלי העבודה- הפוליגרף ובמיוחד לארגון עבורו ניתן השירות.

אנשים בקטגוריה זו יכולים לבצע פשע ובבדיקת הפוליגרף אם תתבצע להם עלולים לצאת כדוברי אמת משום העיוות הבריאותי/פתולוגי שקיים אצלם.

קבוצה נוספת היא קבוצת צרכני הסמים למיניהם ובמיוחד המכורים לסם והנמצאים תחת השפעתו המתמדת.

הסם כמוהו ככדור וליום או אקמול מחלישים את רמת העוררות של מערכת העצבים. פעולתם על העצבים מחלישה את "כושר" העברת המידע של המערכת ובתוך כך נגרמת כביכול החלשה של הכאב. דבר זה אינו מונע מלבצע להם בדיקת פוליגרף כל עוד הם עומדים בבחון המציאות שכן את רמת התגובתיות ניתן לכוון על העלאת רגישות של ערוץ מסויים.
מבחינת בדיקת הפוליגרף החלשות מערכת התגובות מצמצמת את רמת הרישום הגרפי ובכך שוב מורידה את סימני האינפורמציה החיונית לקבלת מסקנה, ואולם בל ניטעה, אין באמור ולו בדרך רמיזה שניתן בדרך זו לגרום להטיית תוצאת הבדיקה ולכל היותר יש בזה כדי לצמצם הנתונים האמורים להתקבל במצב נורמלי ורגיל. בודק מקצועי יודע להבחין במצב ומוצא לו מענה מקצועי מיידי. במקרים קשים יש להימנע מבצוע הבדיקה ולחילופין לדחותה במספר שעות. ברור כי לכל סוג סם יש מידת השפעה אחרת הן בעוצמה והן באורך ההשפעה ומכאן נגזר גם אופן ההתייחסות של הבודק וזמן ההמתנה.

ומה לגבי בדיקת קטינים?

כן, אך יש להתייחס בזהירות רבה במיוחד בבדיקת קטינים, שכן אלו יכולים להיות בעלי דמיון ופנטזיות שונות וחוסר יכולת להבחין בין מציאות לדימיון, מותר ואסור וכדומה.
מקובל לחשוב כי לא ניתן לבדוק ילדים/קטינים ואף ישנן גישות שונות בנושא שכל אחת חותכת בגיל אחר כמותר וככשיר לבדיקה. הניסיון בעולם ובארץ מוכיח כי לגיל השפעה חשובה, אך לא בלעדית, בקביעת כשרותו של הילד לעמוד בבדיקת פוליגרף ולספק נתונים אמיתיים במהלכה. כמו כן, חשוב לדעת מהי מטרת הבדיקה או בעקבות איזה אירוע מתבקשת הבדיקה.
הבעיה מתמקדת ביכולת המנטלית של הילד לראות נכון את ההתרחשות תוך עירוב כמה שפחות רגשות ואינטרפטציות לתופעות או אירועים שונים. ילדים נוטים להעצים את הנצפה שהרי ברור לכל שלא כל תנועת עלים בחוץ מצביעה על רוח עזה הנושבת ועל מזג אוויר סגרירי המתרגש ובא.
ישנם ילדים בני 12-14 שהם בוגרים נפשית ומנטלית יותר מאשר בוגרים בני 17-19 שאינם נמנים על אף אחת מן הקבוצות שהזכרתי כאן, ואלה יכולים להיות בדיקים יותר מהבוגרים. מנהלי משאבי אנוש, קבטי"ם.

וכמובן הבודק שיתנו דעתם על כל אלה יחסכו טעויות רבות.

גרף תוצאות בדיקת פוליגרף

האם בדיקת האוכלוסיות האלו תניב תוצאות אמינות?

מהאמור לעיל משתמע כי בדיקת מי מאלו עלולה להביא לתוצאה שגויה. כן משתמע כי על הבודק להיות מקצועי, מחובר להתפתחויות בתחום, עוקב אחר מחקרים ופרסומים הנוגעים לפוליגרף, משתתף בפורומים או גופים היכולים לתת לו משוב על עבודתו, לקבל תמיכה מקצועית נדרשת מקולגות לתחום, להיות ערני הן מבחינה פיזיולוגית בבדיקה כדי להבחין בכל תופעה רישומית פיזיולוגית או אחרת חריגה ולהיות בעל הידע המתאים להבין כל אלה. לבודקי מכון מודן הידע המקצועי והאתי הדרוש להימנע או להתגבר על כל בעיה מסוג זה.

האפשרות להתעלמות מהאמור עלולה לפגוע גם במעמדו ותקפותו של הפוליגרף וגם לאובדן כלי עזר טוב למשתמשים ולעוד רבים אחרים ובתחומים מגוונים.

יש להדגיש שוב כי הפוליגרף אינו מדוייק ב 100 אחוז, אך הוא בוודאי אחד הכלים היותר מדויקים והיותר טובים, אולי הטוב ביותר הקיים, לבדיקת אירועים שונים בחיינו על ידי חיבור הגוף למכשיר אבחוני של אמת ושקר. יתרונותיו עצומים, הסיוע שהוא יכול לתת לכל קב"ט, מנהל, בעל עסק או חברה בבדיקת עובדים בקבלה לעבודה, בבדיקות מהימנות תקופתיות של עובדים בתפקידים רגישים של מידע, כספים והחלטות וכן יכולת השפעה על מעמד החברה או הארגון וכל זאת בבדיקה מהירה של אירועים חריגים של גניבות, פגיעה ברכוש, עניני אישות וכל שאר תחומי החיים כמעט ללא יוצא מן הכלל, הם מועילים וטובים אך חסרונותיו צומחים ומתפתחים אי שם במי שמפעיל אותו ברשלנות.

בודק מקצועי וכשיר יודע להבחין הן בשיחה המקדימה והן בשלביה הראשונים והמיידיים של הבדיקה במרבית המקרים שהוזכרו ואולם חוסר הכשרה מתאימה יכול לגרום לביצוע בדיקה בלתי תקפה.

עברתי פוליגרף בעבודה ויצאתי דובר שקר, האם קביל?

לא משנה התוצאה, חל איסור חוקי לפטר עובד על סמך תוצאותיה של בדיקת פוליגרף וחשוב שכל בעל עסק ידע זאת. לעובד שנבדק בפוליגרף והופעלו נגדו הליכים על סמך הבדיקה מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה .

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן