מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

חוק הרישוי

בישראל קיים חוק רישוי לבעלי מקצוע שונים כמו מתווכים, שמאים, רואי חשבון, עורכי דין ועוד ואילו לבודקי פוליגרף אין חוק רישוי וזאת למרות שעיסוק זה יש בו כדי לקבוע גורלות ולעיתים קרובות את עתידם של אנשים רבים. הנימוקים להתנגדות מתמקדים בשני מישורים, האחד שחוק הרישוי יכול לפגוע בחופש העיסוק שהוא חוק יסוד והשני שקבלת חוק רישוי תיתן משנה תוקף לתוצאות הבדיקה למרות שיש הגורסים שרמת הדיוק של פוליגרף אינה גבוהה במיוחד, בנוסף לאלו יש הטוענים שקבלת חוק רישוי תיצור גדילה מצומצמת של בודקים ולא תאפשר כניסה של בודקים חדשים.

כאן המקום לציין כי במדינות לא מעטות בעולם קיים בתחום הפוליגרף חוק רישוי. במצב הקיים בארץ ובהעדר חוק כזה כל אדם שלמד להפעיל את מכשיר הפוליגרף כאשר במקרים לא מעטים עשה זאת במסגרת בלתי מבוקרת ובלתי מוכרת וללא כל מבחני ידע ומקצועיות, רוכש מערכת והופך לבודק בשטח, מצב זה גורם לנזק כפול ומכופל מזה שהמתנגדים חוששים מפניו. בחוק המוצע תוקם וועדה מפקחת שתימנה 7 חברים שיכללו: שופט בדימוס, איש ציבור, בודק פוליגרף והיא שתחליט מי ראוי לקבל רישיון מקצוע.

בנוסף לכך תהיה ועדת אתיקה שתשקוד על העבודה לפי כללים נוקשים של שמירת כללים מקצועיים ואתיים, כללים של שמירת כבוד האדם, חרותו, פרטיותו וצנעתו. בחלק מכך תוקם גם וועדת משמעת אשר יהיה בסמכותה לשלול את רישיונו של מי שעבר על כללים מחייבים שהוגדרו מראש. באופן זה ניתן יהיה להגן על האזרחים מפני חסרי ידע ומקצועיות שונים המתיימרים להיות בודקי פוליגרף מוסמכים.

ראשית חוק הרישוי

חוק הרישוי עלה לראשונה בשנות השמונים ומאז חברי כנסת שונים כמו מיקי איתן, זבולון אורלב וגדעון עזרא ז"ל ניסו לקדם את החקיקה. הגדיל לעשות גדעון עזרא ז"ל שאף העביר החוק בקריאה טרומית אלא שאז נפלה הממשלה. מאידך ניסתה חברת הכנסת זהבה גלאון להעביר הצעת חוק האוסר לבצע בדיקות פוליגרף בקבלה לעבודה בטענה כי בבדיקות ישנה פגיעה חמורה בפרטיות, ניסיון זה לא צלח ונתקל בהתנגדות חברים רבים בוועדת העבודה והרווחה וההצעה נפלה. כיום הצעת החוק עומדת לקבל תנופה מחודשת בתמיכת חברי כנסת לא מעטים בתקווה שהיא תעבור ותהפוך לחוק.

ראה גם: אפשרויות בדיקת פוליגרף

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן