מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

חמישה דברים שלא ידעתם על בדיקת פוליגרף

אחד מהאמצעים עליהם אנחנו שומעים לאחרונה הרבה הוא בדיקת פוליגרף.  בדיקת פוליגרף כזו משמשת כסיוע להוכחת חפות בהליכים משפטיים וגם מהווה אמצעי בידי מעסיקים לצורך בדיקת אמינות עובדים במקרה של חשד,  בחינת מהימנותם של עובדים עתידיים וכן הלאה.

הנה חמישה דברים שבוודאי לא ידעתם על הבדיקה ה"מפחידה" הזו:

בסיס הבדיקה - בדיקת פוליגרף (או בדיקה במכונת אמת, כפי שהיא מכונה לעיתים) מתבססת על העובדה כי כאשר אדם משקר (והוא מודע לכך שהוא משקר), גופו מגיב בהתאם: חלים בו שינויים בלחץ הדם ובקצב הלב (האצת דופק), האצת קצב נשימה, עליה בכמות הזיעה (שינוי מוליכות החשמל של העור) וכן הלאה. על פי הנחיות האיגוד האמריקאי, כדי לוודא כי מדובר בתוצאות אמינות ככל האפשר, ציוד הבדיקה המינימלי כולל ניטור קצב פעולת הלב, בדיקת נשימות הנשימה של הנבדק ובדיקת מוליכות החשמלית של העור.

מהלך הבדיקה - לפני הבדיקה חובה על הבודק ליידע את הנבדק בשאלות שיוצגו לו במהלך הבדיקה. אסור להציג לנבדק שאלות שהנבדק לא הסכים לענות עליהן, לא כל שכן שאלות חדשות. הבודק יציג לנבדק את שאלות הבדיקה לפחות בשני סבבי שאלות (ההמלצה של איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי היא שלושה סבבי שאלות). 

ממצאי בדיקת הפוליגרף - לאחר הבדיקה עצמה נעשה ניתוח תוצאות, אשר בודק את השינויים במדדים הגופניים בעת שאילת שאלות מסוימות והשוואה ביניהם בין מצב של "אמת" ו"שקר". תוצאות בדיקה זו נקראים "ממצאים" והם נכללים בדו"ח שמגיש הבודק (או החברה הבודקת) רק לידי הנבדק או מזמין הבדיקה. במידה ומזמין הבדיקה איננו הנבדק עצמו והבודק התבקש על ידו להעביר את הדו"ח לידי גוף שלישי שאינו גורם ממלכתי, יעשה הדבר אך ורק באישורו של הנבדק. הדו"ח עצמו יכלול רק את השאלות הרלוונטיות שאושרו על ידי הנבדק ונשאלו במהלך הבדיקה ושום מידע אחר או נוסף לא ייכלל בו. 

קבילות הבדיקה - בדיקות פוליגרף אינן קבילות בבתי המשפט הפליליים מאחר והן אינן נחשבות למהימנות ב-100% (למשל, שקרניםגרך בדיקת פוליגרף פתולוגיים עוברים בדיקת פוליגרף בקלות, מאחר והמציאות שלהם היא שונה לחלוטין ולכן לא חלים בהם השינויים הפיזיולוגיים המתאימים). הבדיקות, אמנם, יכולות להגיע למהימנות של כעד 94% (והמכשירים המשמשים בהן משתפרים כל הזמן), אולם, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, במידה ובחרתם לעבור בדיקת פוליגרף כדי להוכיח את חפותכם בעת הליך משפטי, בגלל אי קבילותה, תוכלו להיעזר בבדיקת פוליגרף לסיוע בלבד, ועדיין תצטרכו להצטייד בעו"ד מנוסה בתחום התביעה, למשל, עו"ד תעבורה במקרה של עבירות תעבורה, עו"ד פלילי במשפט פלילי וכן הלאה.

זכות הסירוב - מנהלי חברות או אחראי כ"א רשאים לזמן עובד (או עובד פוטנציאלי) לבצע בדיקת פוליגרף, אך ורק בתנאי שהעובד מסכים לביצועה. לא ניתן לכפות על אדם בדיקת פוליגרף, אם כי, לעיתים, סירוב לביצוע בדיקה כזו יכול לספק מענה לשאלות מסוימות גם בלי ביצועה (סירוב = יש לעובד מה להסתיר).

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן