מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

כל מה שרציתם לדעת על פוליגרף

במאמר הבא מודן פוליגרף יציגו בפניכם מידע וטיפים איך נבדקים ישרים שאין להם מה להסתיר, נבדקים דוברי אמת וחפים מפשע יעברו בדיקת פוליגרף בהצלחה למרות החשש מהבדיקה והסיטואציה המלחיצה.

לקבלת פרטים לבדיקת פוליגרף מקצועית לחצו כאן>>>

ראשית נציין כי מטרתה של בדיקת הפוליגרף הינה לאמת את המידע אותו מוסר הנבדק במעמד הבדיקה וזאת לאחר שיחה מעמיקה עמו אודות הנושא אותו בודקים. הפוליגרף קולט ומתעד שינויים פיזיולוגיים בגופו של הנבדק אשר קשורים למערכת הבלתי רצונית של הגוף, (כלומר לאדם אין את היכולת לשלוט בשינויים אלו למשל לגרום לגופו להזיע יותר או פחות). לאחר שהנבדק הבין את כל השאלות בבדיקה והינו בטוח ב 100% בתשובות אותן סיפק לבודק מתחילים את הבדיקה עצמה.

מחברים את החיישנים השונים לגוף הנבדק ושואלים השאלות במספר סבבים. בסיום הבדיקה הנבדק הולך לדרכו והבודק מנתח את הממצאי הבדיקה לצורך קביעה האם הנבדק אכן דובר אמת או ששיקר בשאלה אחת או יותר. אומנם המדפסים מוצגים בפני הבודק ב"שידור חי" אך על הבודק לבצע פענוח שאורך מספר דקות ולעתים אף יותר על מנת לקבוע את תוצאות הבדיקה.

כאשר מבינים איך למעשה הפוליגרף עובד, כל שעל נבדק דובר האמת לעשות הוא פשוט לענות אמת לשאלות הבודק, אם ישנו כל נושא שהנבדק חושש ממנו יותר או שמא מוטרד ממנו מסיבה כלשהי עליו לציין זאת בפניי הבודק, הבודק המנוסה יידע מה לעשות עם מידע זה ואיך להרגיע את הנבדק.

בדיקת פוליגרף לעובד

מה זה פוליגרף?

פוליגרף (באנגלית Polygraph) ובעברית: "רב רושם" הוא מכשיר שנועד להעביר מידע פיזיולוגי לרישום גרפי על צג המחשב או כפי שהיה נהוג בעבר על דף מיוחד. שם נוסף למכשיר זה הוא גם "מכונת אמת" או "גלאי שקר".

היסטוריית מכשיר הפוליגרף עוד מראשית דרכו החלה בתקופת גלילאו גליליי אשר המציא את המכשיר הראשון למדידת דופק. עם השנים תלמידו של לאריסון היה לאונרד קלר פיתח את הגרסאה הניידת למכשיר הפוליגרף. שבע שנים מאוחר יותר ווטר סמרס הוסיף מוליכות חשמלית שאפשרה לימים לגלות את האמת ואת השקר.

עוד בנושא: ההיסטוריה של בדיקות הפוליגרף

מה הם השימושים הנפוצים במכשיר הפוליגרף?

השימוש בבדיקת הפוליגרף הינו נרחב מאוד, משתמשים בבדיקה זו לאמת עדויות בחקירה פלילית בהליכים מקדמיים בלבד (לצורך הארכת מעצר למשל ולא בבית משפט), בקבלה לעבודה, בכל עניין בין אדם לחברו, אימות גרסאות, אבטחה, פסיקת בוררות בעניין כספי, תהליך של קבלת כספי ביטוח, סכסוך כספי, תביעה בבית משפט אזרחי ובית הדין הרבני, עבודה ביטחונית, גירושין / בגידות ועוד ועוד...

תהליך של קבלת כספי ביטוח

החל מ-1.9.2008 מחייבות הנחיות חדשות של המפקח על הביטוח את כלל חברות הביטוח. על פי הנחיות אלו, לא ניתן יותר לאכוף סכם מכריע על המבוטח. ניתן להציע למבוטח להיבדק בבדיקת פוליגרף, כך שבמידה וימצא הנבדק דובר אמת ע"י מכשיר הפוליגרף, יקבל את זכויותיו ותגמולי הביטוח במלואם ומאידך במידה ולא, אזי לא ישמשו תוצאות הבדיקה ראיה במשפט.

תביעה בבית משפט

ראשית נציין כי בדיקת פוליגרף דרך בית משפט אזרחי תתבצע בהסכמת שני הצדדים והבודק נבחר מרישמה שיש במערכת בתי המשפט. בדיקת פוליגרף כזו יכולה לסייע במקרים בהם אין כל ראיה שיכולה לתמוך בגרסתכם לאירועים המצוינים בכתבי הטענות, ובתנאי, שיש בכוונתכם לומר אמת. ניתן לבצע בדיקה זו מתוך הבנת המגבלות בבדיקת כזו - על אף העובדה כי אתם דוברים אמת, ייתכן שהבדיקה תהיה לא חד משמעית, ובית המשפט לא יוכל לפסוק בהתאם לתוצאות הבדיקה.

עבודה ביטחונית

עובדים המבצעים בדיקת פוליגרף תקופתית, במהלך שנות עבודתם ובקביעות, נמנעים באופן ברור מביצוע עבירות פליליות ואתיות, מאחר וברור להם כי מדי תקופה קצובה הם נדרשים לבדיקה, בדיקה בה הכול צף ועולה על פני השטח. חשוב לציין כי מטרה עיקרית וחשובה של בדיקת הפוליגרף הינה ליצ הרתעה ובכך למנוע מעובדים לבצע עבירות שונות בעבודה.

בדיקת פוליגרף ביטחונית

>>> לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן <<<

חשוב לדעת!

מכשיר הפוליגרף הינו מכשיר מדעי מהמדויקים בעולם וכפי שנאמר בתחילת המאמר תפקידו הוא לאסוף מידע פיזיולוגי בלבד ולכן חשוב לשים לב שהבדיקה נעשית על ידי בודק פוליגרף עם ותק והרבה ניסיון, אדם ישר, הגון שחשוב לו שמו ומקצועיותו ושכללי האתיקה הם בראש מעייניו ורצונו הוא להוציא את האמת לאור, נטול כל אינטרס ולא פחות חשוב בודק שעמו תרגישו בנוח במהלך הבדיקה. כמו כן חשוב לשים לב כי הבודק למד בבית ספר לפוליגרף שהינו מוכר ע"י איגוד פוליגרף כלשהו.

רשימת בודקי הפוליגרף אשר חברים באגוד בודקי הפוליגרף הישראלי ניתן למצוא באתר האיגוד. בנוסף ישנם לא מעט בודקים אשר חברים באיגודי מחוץ לארץ. מודן פוליגרף הינו מכון אשר בודקיו חברים באיגוד הישראלי וגם חברים באיגוד הפוליגרף האמריקאי APA. המכון מסייע בעניינים שונים ומגוונים ושמו הולך לפניו.

חמישה שלבים לבדיקת פוליגרף

שיחה מקדימה עם הנבדק

שיחה מקדימה עם הנבדק בו הבודק מקבל מידע חשוב אודות גרסתו וסיבת הגעת הנבדק לבדיקה, מצבו הבריאותי והנפשי של הנבדק על מנת לבסס אם הנבדק כשיר לבדיקת הפוליגרף. לפני תחילת הבדיקה רצוי לתת לבודק חומר רקע הקשור לבדיקה כמו: עדויות, מסמכים ותצהירים. חומרים אלה יכולים לסייע למומחה הפוליגרף לנסח את השאלות המתאימות לבדיקה.

ניסוח שאלות לבדיקה

לאחר השיחה המקדימה שבוצעה עם הנבדק על ידי מומחה בתשאולים ובפוליגרף, מומחה הפוליגרף מנסח יחד עם הנבדק שאלות פשוטות, ברורות וקצרות, שאינן משתמעות לשתי פנים, בשפתו ובלשונו של הנבדק, על סמך הגרסה שהנבדק מוסר. התשובות לכל השאלות הן בכן/לא בשפתו של הנבדק. במידה וישנן שאלות שאינן ברורות לנבדק הן ישונו, בכל מקרה הנבדק לא ישאל שאלה שאינו מוכן לענות עליה.

תהליך הבדיקה

הנבדק יחובר לחיישנים שונים אשר מודדים מספר פרמטרים פיזיולוגיים מגופו, מניחים רצועות סביב החזה והבטן, על אצבעות הידיים וכן מד לחץ דם. כל שאלה תישאל מספר פעמים במהלך הבדיקה תוך כדי רישום תגובותיו הפיזיולוגיות במכשיר וזאת על מנת לוודא שישנה עקביות בתגובותיו של הנבדק לשאלות השונות.

ניתוח הבדיקה

עם סיום בדיקת הפוליגרף, בודק הפוליגרף מנתח את הנתונים שאסף באמצעות המכשיר הפוליגרף וכך קובע האם הנבדק דובר אמת בשאלות שנשאל או שמא דובר שקר. הניתוח מתבצע לכל שאלה בנפרד וכל שאלה תוצאה משלה.

דוח בדיקת פוליגרף מסכם

לאחר ניתוח הבדיקה, מופק דוח מפורט אשר מסכם את הרקע של הבדיקה יחד עם ממצאיה באם הנבדק דובר אמת או שקר. דוח זה יועבר למזמין הבדיקה או מי מטעמו בלבד. למכון הפוליגרף אסור להעביר את הבדיקה או ממצאיה לאף אדם אחר למעט המזמין ללא אישורו.

זכויות נבדק פוליגרף ניתן לקרוא בעמוד הבא

הדרך הבטוחה ביותר לעבור בדיקה פוליגרף

הדרך הבטוחה ביותר לעבור בדיקה במכונת אמת היא לומר את האמת בלבד ולא לשקר בשום שלב של הבדיקה, ולמרות זאת גם אם אדם שיקר לגבי נושא מסוים בתחילת הבדיקה ניתנת לו האפשרות להודות בטעות ולומר את האמת, השאלה או השאלות ישונו בהתאם ואם יתגלה כי אכן דובר אמת לאחר הודאתו ידווח כדובר אמת. הממצא הסופי הוא זה שקובע בלבד.

בין אם אתם הזמנתם את הבדיקה ובין אם לא, הדרך שבה תצאו ממנה תלויה לגמרי בכם. התחושות השונות של הלחץ החרדה ולעיתים גם חוסר האמונה הם נורמליות לחלוטין ואינן משפיעות על הבדיקה או תוצאותיה. כל המדדים שנלקחים בבדיקה מתייחסים למה שנורמלי אצל הנבדק באותו רגע בו מתחילה הבדיקה ולמעשה מהווים את "קו הבסיס".

כלים שיסיעו לכם לעבור בדיקת פוליגרף

כפי שהבנתם עד כה בדיקת פוליגרף הינה בדיקה פסיכו-פיזיולוגיות הדורשת ערנות, ריכוז וקשב רב של הנבדק. על מנת שהבדיקה תעבור בצורה חלקה ככל האפשר על הנבדק לישון היטב בלילה שלפני הבדיקה, לפחות 5 שעות שינה. כמו כן לא מומלץ לצאת לבילוי מעייף בערב שלפני הבדיקה וכן לא לצרוך אלכוהול בכמות גדולה. אם הבדיקה מתבצעת מוקדם בבוקר מומלץ לאכול משהו קל לפני הבדיקה או לשתות משקה מרענן כמובן שלא מומלץ לצרוך ארוחה גדולה בסמוך לבדיקה שכן היא גורמת לעייפות וכבדות.

רצוי שהנבדק יגיע קצת לפני השעה שנקבעה לו על מנת לא להוסיף לחץ מיותר לבדיקה. על הנבדק לשתף פעולה עם הבודק ולהישמע להוראותיו, יש לענות בצורה ברורה על השאלות. חשוב לציין שעל הנבדק לדעת מה הסיבה אליה הגיע לבדיקה בין אם הינה בתהליך קבלה לעבודה או בחשד לדבר כלשהו, וכן את השאלות אשר צפוי להישאל בבדיקה. דבר זה מסייע לדוברי האמת לעבור הבדיקה בהצלחה ובקלות. ישנן מספר סוגי בדיקות פוליגרף שהמדויקת שבהן מגיעה לרמת דיוק של בין 90-94. בדיקת פוליגרף הינה בדיקה מדויקת ומתוקפת אשר רוב מנגנוני הביטחון מבצעים בה שימוש ועל כן מוכרת בארץ ובעולם כבדיקה טובה ויעילה מבחינה מדעית לגילוי אמת ושקר.

לסיכום:

בדיקה פוליגרף היא בדיקה חשובה שלעיתים רבות חורצת גורלות לכן חשוב לבחור מכון פוליגרף ובודק אשר אתם מאמינים בו וסומכים עליו, בודק שיגרום לכם להרגיש בנוח בבדיקה שמובן שהיא לא הכי נעימה. הדבר אולי החשוב ביותר שיש להקפיד עליו הוא שאם יש דבר כלשהו ולו הקטן ביותר אשר מטריד אתכם הנבדקים או מזמיני הבדיקה עליכם לעלות זאת בפניי הבודק וזה יתייחס אליה במלוא הרצינות.

שיתוף פעולה מצד הנבדק תמיד מסייע להצלחת הבדיקה.

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן