מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

צמיחת הפוליגרף מראשיתו וכיום

המאה ה-19 - תחילת דרכו של הפוליגרף

התפתחות הפוליגרף התחילה ב-1830 כשהסופר דניאל דיפו פרסם כתב עתה עוסק ב"מניעת פשעים ברחובות והקטנת ההשתוללות בלילות עיי ביצוע מבדקי לחץ הדם אצל החשודים . ב-1875 דוקטור אנמברזו סיזר , קרימינולוג איטלקי פופולרי ,ביצע מבדקי לחץ דם לחשודים במעשי עבירות פליליות והציג אז כתב עת על תוצאותיו במחקרו . בשנת 1878המדען מוסו , מתלמד של פרופסור לומברוזו השקיע משאבים בלימוד השפעת התרגשות ופחד על פעילות הלב והנשימה ואת זה בחן בעזרת מכשיר רפואי פלטיסמוגרף שביצע בחינה של מדד לחץ הדם . כמו כן , מצא באבחונו מוסו כי צורת הנשימה משתנה במקרים של שאלות נקודתיות. מוסו עזר למדע הפסיכופיסיולוגיה כאשר טען שהחשש והפחד מפני בחינת האמת יעלה את לחץ הדם . בשנת 1897 הציג מדען גרמני העונה לשם שטיקר כי הגלוונומטר יתאים לאבחן תופעת התרגשות על ידי מדידת ההזעה המופרשת מעל עורו של הנשאל.

המאה ה-20 - ההתפתחות וההשתכללות

בשנת 1908 החליט פרופסור הוגו מונסט נברג מאוניברסיטת הרוארד את הביטוי " אבחון שקר על ידי בדיקות בטכניקה של רישום שינויים פיסיולוגיים אצל הנבדק " . כמו כן יצר כתב עת על הנושא "טכניקת בדיקת ידע האשמה " G.K.T ; בפרסום זה הניחו
בפני החשוד שלל פרטים המצטלבים במעשה העברייני ואשר לא הגיעו לאוזני הרבים ולא היו נחלת הרוב . פרופסור מונסט שיציג לנו למעשה כי הנשאל שעבר על החוק יחשוף תופעות רגשיות אמוציונאליות עם הזכרת פרט המידע שהוצג בפניו אך לא פורסם לעיני רבים אחרים . החשוד אשר דובר האמת אשר לא לקח חלק במעשה העברייני ונתוניו לא יציג תגובה כלל למידע שיציגו בפניו . בשנת 1913 המדען ויטוריו בנאוסי פרסם באיטליה מול פסיכולוגים את דעתו ומסקנותיו בגילוי סימפטומים אופייניים ושינויים בנשימה בעת הוצאת דברי שקר במחקר .

הכלי בעזרתו יצר את הבדיקה של הנשימה קרוי פנומוגרף ( ישנו גם בתקופתנו ) . בנאוסי בחן שינויים בשאיפה ופליטה של האוויר בעת הוצאת דברי שקר . בשנת 1915 דוקטור ויליאם מירסטון מארצות הברית אשר דאג ליצור במשך כמה שנים ניסיונות של לחץ הדם הסיסטולי , החליט שלחץ הדם הסיסטולי של האשם משתנה עם שאילת שאלות " חמות " רלוונטיות מסביב ביצוע העבירה . שאילת השאלות על ידי דוקטור מירסטון דרשה מענה של כן או לא בלבד.

בשנת 1921 יצר ג'ון לרסון כלי הנקרא בשם "קרדיו-נומו-סיירוגרם" שבחן נתונים אודות הדופק ואת עוצמת לחץ הדם והנשימה. בתקופת 1930 לאונרד קילר לא עצר והחליט שהוא יפתח את המכשיר של לרסון
כאשר חיבר ערמת נייר אשר קלט ושמר את התגובות הפיסיולוגיות שנשמרו בו .

גרף מכונת פוליגרף כיום

לאונרד קילר הוא המפתח שהציג לראשונה את שיטת הבדיקה במבחן השאלות הקרות / חמות שהוצגו לנשאלים . בנוסף , דאג לאונרד להציג ויצר את טכניקת שאלות " שיא המתח " POT בתקופת 1936. כמו כן הממציא יצר את מבחן הקלפים שמאפשר לבדוק את יכולת התגובה של הנשאל ובתקופת 1938 פרסם את סיפרו " אבחון השקר " . הוא צירף למכשיר תוספת של חיישן שלישי , הסיכוגלונומטר , הידוע כ " גלווניק סקין רפלקס " G.S.R שמתחילתו הוצג ופורסם בתקופת 1791 על ידי גלווני במדינת איטליה . בעזרת צירוף החיישן ה-3 הסתיימה בעצם יצירת מכשיר הפוליגרף המוצג והמשומש בימנו . בתקופת 1938 פורסם בתחילה " גלאי השקר " לקהל האנשים ולקח חלק עבור שימוש בשוק המסחרי כיום.

בתקופת 1947 ג'ון ריד הציג את " שאלת הבקרה " וצירף אותם לרצף תחקורי השאלות החמות / קרות אשר הופיעו רבות ב 1947 . ריד יצר גם את שיטת " מבחן תסביך האשמה " G.Q.T שכוון למנוע מנשאל שענה לשאלה החמה להגיב בתגובה הנובעת מביצוע עבירה משותפת ו/או מתחושת אשמתו להתקיימות אירוע העבירה - שאותה לא עשה למעשה.

בשנתון של 1959 קליב בקסטר ייצר את פעולת "השוואת הבקרה הגבולית " כשחיבר את תחקור השאלות החמות/קרות עם " שאלת הקרבה " , 2 שאלות בקרה הנוגעות לתקופת זמן אחורה בהשוואה לגילו של הנשאל וכן 2 שאלות סימפטומטיות . בקסטר הציג את פתרון פיענוח הצ'ארט בעזרת צינון לפי ניקוד ע"י השוואת השאלה המתאימה עם שאלת הביקורת הסמוכה .

בתקופת 1983 החליט רונלד רייגן נשיא ארצות הברית לתת במה לביצוע בדיקות פוליגרף למועסקי משרד ההגנה האמריקאי לגבי גילוי סודות של עניין מסווג . חקיקה זו בארה"ב נתנה אור ירוק לביצוע בדיקת פוליגרף ל 2500000 עובדי משרד ההגנה ול 1.5 מיליון מועסקי חברות הקשורות למשרד ההגנה האמריקאי בארצות הברית....

בתקופת 1988 נחתם בארה"ב חוק EPPA האוסר על ביצוע בדיקות מהימנות בפוליגרף למועמדים למשרות בארצות הברית.

ראה גם: בדיקת פוליגרף

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן