מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

מקצועות שאולי ידרשו ממכם מבחן אמינות

מבחני אמינות הם כלי באמצעותו מעסיקים בוחנים מועמדים לעבודה ועובדים קיימים. השימוש במבחנים נפוץ במהלך גיוס לתפקידים רגישים ובתפקידים שיש בהם נגיעה לכספים. המעסיק מבקש להעמיד למבחן את האמינות של העובד על מנת לוודא שהעובד מבצע את עבודתו נאמנה ואינו מועל בכספים או חושף מידע עסקי רגיש.

מתי נהוג לבצע מבחני אמינות?

  1. גיוס של עובדים חדשים.
  2. מעבר תפקיד בתוך חברה.
  3. עבודה במשרה עם נגיעה לכספים או מידע עסקי רגיש.
  4. עבודה בתעשייה הביטחונית.

חשוב להבהיר שהדרישה לעמוד במבחן אמינות אינה מעידה בהכרח על חשד כלשהו שמופנה כלפי העובד. במקומות עבודה רבים בתחום הביטוח, ההשקעות ותעשיית הביטחון, מבחני אמינות הם דבר שבשגרה. מעבר בין תפקידים רגישים בצה"ל ובמערכת הביטחון כרוך כמעט תמיד בעמידה במבחן אמינות.

מדוע המעסיקים מבקשים את המבחן?

בעולם בו אנו שומעים בכל יום סיפורים על מעילות פיננסיות, ריגול תעשייתי והפרת אמון של עובדים, הדרישה של המעסיקים לבחון את העובדים שלהם לגיטימית. מבחני אמינות מתבצעים מתוך מטרה לאתר מוקדם ככל האפשר מצבי הפרת אמון שעתידים לפגוע בארגון. המעסיק מפקיד בידי העובדים (לעתים עובדים חדשים) כספים רבים ומידע רגיש, יהיה זה נכון שלא לקבור את הראש בחול ולסמוך על העובד בעיניים עצומות.

הנזק שעלול להיגרם לארגון בעקבות הפרת אמון של עובד אחד עלול לפגוע בצורה משמעותית ברווחיות ואף למוטט אותו. התנהגויות מזיקות של עובדים באות לידי ביטוי באיחורים רבים למקום העבודה, היעדרויות, מתן התחייבויות לא הגיוניות ללקוחות, שימוש בלתי הולם בציוד של מקום העבודה לקידום מטרות אישיות, גניבה של סחורה או כסף מהקופה, מעילה בכספים, סחירה במידע עסקי, שימוש במידע עסקי למטרות אישיות ועוד.

מה הם אחוזי ההצלחה של בדיקת פוליגרף

מבחן אמינות כתנאי קבלה

ניסיון העבר לימד את המעסיקים שגם מועמדים שמגיעים אליהם עם תואר ראשון ממוסד אקדמאי נחשב, המלצות וניסיון, עלולים להתגלות כבעלי תכונות אופי בעייתיות. מבחן האמינות נועד לאתר מראש עובדים בעייתיים ולמנוע את העסקתם. מבחני האמינות מתבצעים במכונים חיצוניים במימון של המעסיק. לרוב, רק מועמדים שמגיעים לשלבים מתקדמים בתהליך הגיוס מופנים לביצוע המבחן.  

מה כולל המבחן?

מבחני אמינות הם מבחנים בהם תתבקשו להשיב על שאלות שמתארות את התגובה המשוערת שלכם לסיטואציה מסוימת. המבחן מצליח לאתר תכונות אופי, תגובות התנהגותיות ועמדות בסוגיות שקשורות לאמינות. לרוב יכלול המבחן כ-100 שאלות במתכונת של מבחן אמריקאי. תהיה מגבלת זמן כך שעליכם להשיב לכל שאלה במסגרת הזמן שהוקצב בה. ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לחזור אחורה (במידה ונותר לכם עוד זמן בסוף המבחן) ולהשיב על שאלות שפספסתם או לשנות תשובות של שאלות קודמות. קיימים מבחני אמינות בהם אין חובת מענה לכל השאלות ומבחנים בהם השלמת המבחן מותנית במענה לכל השאלות.

איך מתכוננים למבחן אמינות?

קיימים מקרים בהם מועמדים להעסקה אינם מצליחים לעבור בהצלחה מבחני אמינות. על אף כישורים גבוהים ותארים אוניברסיטאיים מתאימים, הם מתקשים למצוא עבודה. הגורם לאי הצלחה במבחני האמינות אינו בהכרח תכונות אופי בעייתיות, אלא הבנה לקויה של המטרה מאחורי שאלות מסוימות. כישלון במבחן נגרם לעתים במקרים של נקיטת עמדה מחמירה מדי, ניסיונות שגויים להרשים את המעסיק, חוסר הבנה של מטרת השאלה ובלבול בין אותנטיות לבין אמינות.

הכנה נכונה למבחן אמינות מאפשרת לנבחנים להגיע אל המבחן כאשר הם מודעים לפרמטרים שנמדדים ויודעים איך להתגבר על הקשיים. קיימים היום מכוני בחינה שמציעים מפגשי הכנה או ערכת הכנה לרכישה אונליין. מבחני ההכנה מסייעים למועמדים להגיע אל המבחן בעודם מבינים את הרציונל מאחורי הדברים. נבחנים שעברו הכנה אכן מצליחים להגיע אל המבחן רגועים יותר, אך ההכנה אינה בהכרח משנה את תוצאת המבחן.

באלו תחומים נהוגים מבחני אמינות?

מועמדים להעסקה בחברות ביטוח, חברות השקעות, בנקים ושאר חברות פיננסיות מתבקשים לעבור מבחני אמינות כחלק מתנאי הקבלה. עובדים קיימים של אותן חברות נדרשים לעתים במבחני אמינות לקראת מעבר בין תפקידים בחברה. מועמדים להעסקה בתפקידים שמעניקים גישה לכספי החברה (גם ניהול קופה) יידרשו במבחן אמינות. המעסיק מבקש את המבחן בכדי לבחור עובדים עם תכונות אופי שתואמות את הקוד האתי של הארגון.

גיוס לעבודה בחברות ביטחוניות ידרוש גם כן מבחני אמינות. העובדים בחברות הללו נחשפים באופן קבוע למידע רגיש כך שהדרישה לעמידה במבחן לגיטימית לחלוטין. אנשי קבע בצה"ל מתבקשים גם כן לעבור את המבחן לקראת מעבר אל תפקידים עם נגיעה למידע מסווג וכספים.

 

 

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן