מודן פוליגרף בע״מ - בדיקות פוליגרף ומבחני אמינות

שימוש בבדיקת פוליגרף בתביעת קניין רוחני

קניין רוחני הוא אולי מושג חמקמק יותר מקניין פיזי, אך לעיתים יש לו חשיבות זהה אם לא גדולה מרכוש ממשי. לכן חשוב להגן על הקניין הרוחני בעזרת אמצעים שונים וכן באמצעות סיוע משפטי הולם. במאמר הבא נעסוק בתביעת קניין רוחני ובאחת המתודות המקובלות לשמירה עליו – בדיקת פוליגרף.

 

כמה מילים על קניין רוחני

עבור אדם מהיישוב שאינו בקיא בז'רגון המשפטי, קניין רוחני עשוי להישמע כביטוי מתחוכם וחסר קשר למציאות. ברם, מדובר במושג משמעותי לאנשים רבים אשר מבקשים להגן על תוצריהם המקוריים. תחת מושג זה נכנסות הגנות שונות כמו זכויות יוצרים, פטנטים, סימני מסחר ועוד. תפקידן של אלו הוא לוודא שלא נעשה שימוש בתוצר (יהיה זה יצירה אמנותית, המצאה או מוצר מסחרי) ללא אישור מפורש מבעל הזכויות על התוצר, אשר במקרים רבים הוא גם הראש העומד מאחוריו.

 

עם קצת עזרה מגורמים משפטיים

לרוע המזל, גם עם ההגנות שהותוו על ידי החוק הישראלי, קניין רוחני עדיין חשוף לפגיעות שונות, לרבות גניבת סודות מקצועיים, שימוש לא חוקי בתוצר ועוד. כאן נכנס לתמונה הגורם המשפטי, עורך דין קניין רוחני, שתפקידו להגן על לקוחותיו מניצול לרעה של תוצריהם.
עורכי דין לקניין רוחני משתמשים בסט מגוון של כלים שתפקידם להגן על לקוחותיהם בעניין זה. במקרים רבים מדובר במשרד שלם שהתמחותו היא דיני קניין רוחני, וכל בעלי התפקידים שבו הם בעלי ניסיון רב בשדה זה. עורכי דין בתחום יכולים לנהל תביעות אזרחיות או פליליות כנגד אנשים וחברות שמואשמים בפגיעה בקניין הרוחני. בנוסף, הם יודעים להבדיל בין צורות ההגנות השונות הקיימות בחוק (כמו למשל סימני מסחר או זכויות יוצרים) ולזהות שימושים חורגים מהחוק בתוצרים שונים.

מה קשור פוליגרף?

פגיעה בקניין רוחני קשורה לא פעם באקטים מוסריים בעיתיים כמו למשל גניבה ושקר. לכן בדיקת פוליגרף (מכונת אמת) היא פרקטיקה מקובלת בתחום שתפקידה לבדוק האם אדם החשוד בפגיעה בקניין רוחני אכן מסתיר מידע חיוני? בדיקה זאת רלוונטית בשלל מקרים קשורים כגון ריגול תעשייתי, מסחר לא הוגן ועוד.
בישראל אין רישוי חוקי של בדיקות פוליגרף ולמעשה מדובר בתחום פרוץ. לכן מומלץ לוודא טוב מהי החברה שדרכה עושים את הבדיקה, האם יש לה ניסיון מספק והאם חברה בארגון הפוליגרף של ישראל?
לא מעט משרדי עורכי דין וחברות חקירות עובדות בצמוד בנושא זה על מנת להביא תפוקה מיטבית מול לקוחות המשרד שחוו פגיעה או חשד לפגיעה בקניין רוחני.

 

כיצד הפוליגרף עובד?

השיטה הנפוצה ביותר לבדיקת פוליגרף היא חלוקה לשלוש קבוצות של שאלות. בחלק הראשון נשאלות "שאלות סרק" שתפקידן לכייל את הנבדק למכונה ולהגביר את אמונו בבדיקה (שאלות פשוטות כמו איפה אתה גר)?
בחלק השני נעשה שימוש בשאלות מגבירות לחץ שעדיין אינן קשורות ספציפית למקרה הנבדק. בחלק השלישי מגיעים לשאלות "האמיתיות" כביכול אשר נוגעות ישירות לאירוע הרלוונטי.
הנבדק עונה על כל השאלות כאשר אלקטרודות מחוברות לגופו, ומדדים פיזיולוגיים שונים מחושבים בעבור מענה על כל שאלה.

 

 

יצירת קשר

נציגנו ישמח לתת לך הצעת מחיר לכל אחד מהמסלולים בפגישה אישית

    דילוג לתוכן